Sağlık işletmeleri için kurumsal imajın temel belirleyicileri:Zonguldak örneği
Basic parameters of corporate image for health organizations : The case of Zonguldak province
- Tez No: 211108
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RAMAZAN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalısmada, kurumsal imajın temel belirleyicilerinin saptanması amaçlanmıstır. Kurumsal imajın teorik analizinden sonra, Zonguldak (Merkez) linde yasayan saglık hizmeti tüketicileri ve saglık isletmesi çalısanları örneklenmistir. Her iki grup cevaplayıcıya aynı degiskenler ölçtürülmüstür. Toplam 835 saglık hizmeti tüketicisi ve 359 saglık hizmeti çalısanlarından elde edilen veriler, SPSS istatistik paketi ile analize tabi tutulmustur. statistik yöntem olarak faktör analizi kullanılmıstır. Arastırma sonucunda, tüketicilerin saglık isletmesi kurumsal imajını degerlendirmede 5 ana boyuttan etkilendikleri saptanmıstır. Bes faktörün toplam açıklama gücü yaklasık %70'dir. Saglık isletmesi çalısanlarının verilerinin analizinden toplam üç boyut saptanmıstır. Bu üç boyutun toplam açıklama gücü %62 dir. Tüketiciler saglık isletmesine iliskin kurumdsal imaj tanımı yaparken, personel kıyafeti, kurumsal iletisim, personel davranısı ve tutarlılık, tüketici kolaylık maliyetleri, hizmet çesitliligi ve bölümler arası erisim faktörlerinden etkilenmektedir. Saglık isletmesi çalısanları ise, personel kıyafeti, binanın fiziki kosulları ve personel davranısından etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the basic parameters of corporate image. After a detailed theoretical analysis of the corporate image, the results from the interviews made with the workers and the clients in the health sector in Zonguldak province are presented. In both groups the same variables are measured. The data gathered from 835 clients and 359 workers are analyzed with the SPSS statistics program. As a statistical method factor analysis is used. It is determined that the clients are affected by five main dimensions. The explanatory power of these five dimensions is almost 70%. Whereas, three dimensions come forward as a result of analyzing the workers? data. The explanatory power of these three dimensions is 62%. In defining corporate image, the clients are influenced by workers? clothings; corporate communication factors; workers? behavior and consistency; consumer facility costs; and variability of services and interdepartmental access in the health institution. Workers of the health organizations, on the other hand, are influenced by workers? clothings, the physical conditions of the building and workers? behavior.