Öğrenmenin maliyetler üzerindeki etkisi ve Türk demir-çelik sektöründe bir uygulama
The effect of learning on costs and an application on Turkish iron and steel industry
- Tez No: 211106
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN SABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
nsanlar yaptıkları isleri tekrarlayarak ögrenirler. Bir isi ya da aktiviteyi sürekli tekrarlayan bir insanın yaptıgı iste hızlanması son derece dogal bir olgudur. Söz konusu isin daha kısa sürede ve daha etkin bir sekilde yapılmasının nedeni, isi yapan kisinin isi yaparken deneyim kazanması ve ögrenmesidir. nsanlar yaparak ve deneyimleriyle ögrenirken, is yapıs süreleriyle ilgili performansları artan bir egilim göstermektedir. s yapıs performansındaki artıs egilimini ifade eden egriye Ögrenme Egrisi (ÖE) adı verilmektedir. Endüstri isletmeleri, ögrenme egrisi oranlarını dikkate alarak, bu yaklasımı çesitli amaçlar için degisik isletme fonksiyonlarında kullanmaktadır. Maliyet tahmininde, satın alma ya da üretme kararının verilmesinde, is kazası olasılıgı tahmininde, maliyet azaltmada, standart maliyet belirleme ve verimlilik analizlerinde, fiyat tahmininde, yatırım bütçelenmesinde, basabas noktası analizinde, toplu sözlesmelerde, üretim planlamasında, imalat standart zamanlarının belirlenmesinde ve isletme stratejilerinin belirlenmesinde ögrenme egrisi verileri yogun olarak kullanılmaktadır. Bu çalısmada, çelik sektöründe faaliyet gösteren Eregli Demir ve Çelik Fabrikaları tesislerinden birinde gerçeklestirilmis olan bir Modernizasyon Projesi sonrasında tesis verimliligi için son derece önemli olan merdane degisim operasyonu ele alınmıs ve sıklıkla tekrar edilmek zorunda olunan bu operasyonun ögrenme egrisi incelenmistir. nceleme sonucunda sözkonusu operasyonun tekrar sayısının artmasıyla birlikte operasyon süresinin matematiksel bir iliski çerçevesinde kısaldıgı tespit edilmistir
Özet (Çeviri)
People learn their jobs by repeating them. It is a natural fact that a worker who repeats an activity or job, becomes more rapid from day to day. The reason for this, learning and gaining experience of this person. When people learn by doing, the time performance of this job improves with increasing rate. This improvement rate in job duration is named as learning curve Industrial companies, taking learning curve ratios into account, utilize this approach for different management functions. Cost estimation, decision of purchasing or producing, estimation of occupational accidents, cost reduction, standart costing, efficiency analyses, estimation of cost, investment budgeting, break even analyses, contracts with unions, production planning, determination of standart production times and management strategies are the main fields, the data of learning curves are used constantly. In this study, roll change which is very important performance parameter for overall equipment efficiency in Eregli Iron and Steel Works Rolling Mill after a Modernization Project is examined. Roll change is a repeated operation and learning curve of this operation is examined. At the end of this examination, it is concluded that as the number of repetition of this operation increases, the duration that is needed for this operation decrease with a mathematical relation.