Dijital tekniklerin tanıtım fotoğrafına getirdikleri
The affects ofthe dijital techniques on advertising photography
  1. Tez No: 211123
  2. Yazar: GÖKÇE ERENMEMİŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BARBAROS GÜRSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Dijital Tekniklerin Tanıtım Fotografına Getirdikleri? isimli bu tezin ?Günümüz Fotografına Genel Bir Bakıs? adlı ilk bölümünde içinde bulundugumuz fotograf tarihine kısa bir bakıs yapılmıs, fotografın günümüz insanının hayatındaki yeri tespit edilmistir. Daha sonra geleneksel fotografa deginilmis, bu noktada fotograf ekipmanları üzerinden özet sekilde geçilmistir. Karanlık oda kavramı üzerinde durulduktan sonra, önceki baslıkta üzerinden geçilen ?Analog? fotografa elestirisel bir bakıs yapılmıs, artılar ve eksiler basit ve kolay anlasılır ve kısa bir sekilde listelenmistir. Tezin ?Tanıtım Fotografı? isimli ikinci bölümünde ilk olarak tanıtım ve kapitalizm iliskisi sorgulanmıs, hem sektörel, hem teknolojik hem de yasamsal gelismelerin tanıtıma etkileri kısaca tespit edilmistir. Bu etkilerin de bir sonucu olarak günümüz yasamında ne derece önem teskil ettigi sorgulanmıstır. lk iki bölümde kısaca deginilen konulardan sonra tezimin konusunu olusturan dijital fotografın, daha detaylı bir bakıs açısıyla incelendigi üçüncü bölümün ilk baslıgında, dijital fotografın gelisimine deginilmistir. Hemen ardından teknolojik gelismeler üzerinde durulmus ve bununla beraber dijital fotografın açtıgı yeni kapılardan kısaca bahsedilmistir. Bu bölümde dijital fotografın artıları ve eksileri liste halinde kısaca verilmistir. Bir sonraki baslıkta ise açılan bu yeni kapılar daha detaylı olarak incelenmis, artıları ve eksileri üzerinde durulmustur. Tezin son bölümünde dijital ekipmanların tanıtım fotografında kullanımı detaylı olarak incelenmis, dijital fotografın getirdigi kolaylıklar ve çözümler örneklerle detaylı olarak irdelenmistir. Son olarak ise dijital ekipmanların ve dijital fotografa uygun düsünüp çalısmanın tanıtım fotografçısına getirdigi artılar anlatılmıstır.
Özet (Çeviri)
In the introduction part named ?A General Overview of Contemporary Photography? of this thesis titled ?The Affects of the Digital Techniques on Advertising Photography?, a brief review of photographic history was made and the role of photography in the life of people today was defined. Following this, traditional photography was explored and photographic equipment was reviewed in short. After the dark room concept was explained, a critical view of ?Analog? photography mentioned in the previous part was recorded and it?s positive and negative aspects were identified in a simple fashion. In the second part of the thesis titled ?Advertising Photography?, first the relation between advertising and capitalism was questioned and the affects of the developments in both technology and lifestyle were defined. The importance of advertising in today?s world was questioned regarding these affects. After these brief explorations in the first two chapters, the main theme of my thesis, namely digital photography, was examined in detail and in the first topic the development of digital photography was mentioned. After this, technological developments were scrutinized on and with this the new doors which digital photography has opened were briefly pointed out. In this part, the positive and negative aspects of digital photography were presented as a list. In the next topic these new doors were examined in more detail and the positive and negative sides were explained more thoroughly. In the last chapter of the thesis, the usage of digital equipment in advertising photography was examined in detail and the solutions that digital photography has brought to advertising were analyzed. Finally the positive aspects that digital equipment VII and thinking and working digital-wise brings to an advertising photographer were clarified.