Reklam fotoğrafçılığında manipülasyon uygulamaları: Uygulamalı örnekleri ve göstergebilimsel analizleri
Manipulation applications in advertisement photographs: Applied samples and indicative analysis
- Tez No: 476015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İMRAN UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Günümüz dünyasında görsellik oldukça önemli bir kavram haline gelmiştir. Gelişen teknolojiyle birlikte görsel iletişim de hızla değişime uğramış ve dolayısıyla fotoğraf reklamcılık sektörü için ciddi bir ihtiyaç haline gelmiştir. Reklam fotoğrafları, bir ürünün ya da hizmetin tanıtılması, tutundurulması ya da satışının sağlanması amacı ile çekilen ve tüm detayları üzerine kafa yorulmuş etkili, nitelikli fotoğraflardır. Estetik unsurlarla bezenmiş ve izleyici için ideal olanı sunan fotoğraflardır. Manipülasyon kavramı, dijital alanda yaşanan gelişmelerle hayatımızdaki yerini almıştır ve bilinenin aksine sadece çekim sonrasına ait bir kavram ya da uygulama değildir. Manipülasyon daha çok reklam taslağının ortaya çıktığı aşamada oluşmaya başlayan bir yaratıcı fikir ürünüdür. Yani fotoğrafın her aşamasında bir manipülasyondan bahsetmek mümkündür. Manipülasyon, fotoğrafçıya sınırsız, daha doğrusu hayal gücü ve yetenekleriyle sınırlı bir özgürlük alanı sunar. Ayrıca onun sektörün beklentilerini sadece fotoğraf makinesiyle karşılayabilmesi mümkün değildir. Bu sebeple, fotoğrafçının zihnindeki tasarımı fotoğraf karesine yansıtabilmesi için manipülasyona ihtiyaç duyması, günümüz şartlarında son derece doğaldır. Bu çalışmada, Fotoğraf, Reklam Fotoğrafı ve Manipülasyon kavramları kapsamlı bir biçimde ele alınmış; Manipülatif tekniklerden faydalanılarak üretilen reklam fotoğraflarının göstergebilimsel analizleri yapılmıştır. Fakat burada daha çok manipülasyon kavramının en sık kullanıldığı süreç olan, çekim sonrası aşamalara değinilmiş ve nihai halini almış bu reklam fotoğraflarının göstergebilimsel analizlerini yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, visuality has become a very important concept. Along with the developing technology, visual communication has also changed rapidly and photography has become a serious need for the advertising sector. Advertising photographs are effective and quality photographs taken in order to publicize, promote or sell a product or service, and being worked through on all the details. They are the photographs that are decorated with aesthetic elements and offer the ideal for audience. The concept of manipulation has taken its place in our lives in the digital field, and unlike what is known, it is not just a post-shooting concept or application. Manipulation is a product of a creative idea that is beginning to emerge at the stage of the emergence of the draft advertisement. In other words, it is possible to talk about manipulation at every stage of photography. Manipulation offers the photographer an unlimited, more precisely a space of freedom limited with their imagination and abilities. Also, it is not possible that he can only meet industry expectations with his camera. For this reason, the need for manipulation in order to reflect the design in the mind of photographer to the frame is extremely natural in today's conditions Öğrencinin In this study, concepts of Photography, Advertisement Photography and Manipulation are discussed in a comprehensive way and semiotic analysis of advertisement photographs produced by using manipulative techniques has been made. But here, the post-shooting phase, which is the most frequently used process of manipulation, is mentioned and semiotic analyzes of these finalized advertisement photographs have been made.