1990 sonrası Türkiye'de tanıtım fotoğrafçılığı
The Turkish advertising photography after '1990s
  1. Tez No: 211126
  2. Yazar: AŞKIN ELİBOL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BARBAROS GÜRSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Fotoğrafın bulunuş aşamasından başlayan, birer bilinmezlik içindeki fiziksel ve kimyasal etkiler, artık günümüzde yaşamın akışı içinde kendine bir yer bulmuştur. Artık olağan bulduğumuz bu etkiler, şimdi insan beyninin olabildiğince sınırsızlığına sunulmaktadır. Ve bu bağlamda, tezimin ana konusu olan ?1990 Sonrası Türkiye'de Tanıtım Fotoğrafçılığı? aşağıdaki planlama şekliyle ele alınmıştır. İlk bölümde, Cumhuriyet'ten günümüz zaman dilimine fotoğrafi ve fotoğrafın kısa bir tarihi ele alınmış ve tanıtım fotoğrafçılığı tanımlanarak, tanıtım fotoğrafçılığı eğitim programında atölye çalışmaların da kullanılan malzemeler sıralanmıştır. İkinci bölümde, Profesyonel Tanıtım Fotoğrafçıları olan, Ahmet Ağaoğlu, Zafer Kaptanoğlu, Fethi İzan, Mustafa Turgut, Necati Ufuk Başkır, Saygun Dura, Süleyman Kaçar, Müfit Çırpanlı, Şafak Taner, Ahmet Tozar, Orhan Cem Çetin'in tanıtım fotoğrafçılığı üzerine yapılmış röportajları ile Türk Tanıtım Fotoğrafçılığı'nda ilk kez fotoğrafçı Rpresenter'ı olmak fikrini ve sistemini ortaya koyan Nihan Becel'in bir röportajı yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise, markaları karelere taşımak başlığı altında, tanıtım fotoğrafçılığının; telif hakları sorunu, teknolojik gelişmeler, çözüm önerileri, beklentiler, reklam sektöründeki yeri konuları ele alınmıştır. Ayhan Duman, Sedat Antay, Varol Özkaner, Serdar Tanyeli, Ersin Alok, İzzet Keribar, Fikret Ergüder, Feyyaz Yalçın'nın tanıtım fotoğrafçılığı konusunda yayınlanmış makalelerine yer verilmiştir. Ayrıca tüm bölümlerde ismi geçen fotoğrafçıların bir kısmının işlerinden örnekler fotoğraflar dizininde bir araya getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Begining from the invention of the photograph, the physical and chemical effects previously enigmatic, nowadays found a place in our daily life. These effects that we currently consider ordinary are now presented to the unlimited human brain. Regarding this context, the main theme of my thesis named ?The Turkish Advertising Photography after '1990s? is elucidated with the planning as follows. In the first part, the photography and the brief history of the photography during the time frame starting from the declaration of Turkish Republic until today is described and after the definition of the advertising photography, the equipments used in the workshops of the training program are listed. In the second part, there are the interviews with the Professional Advertisement Photographers who are Ahmet Ağaoğlu, Zafer Kaptanoğlu, Fethi İzan, Mustafa Turgut, Necati Ufuk Başkır, Saygun Dura, Süleyman Kaçar, Müfit Çırpanlı, Şafak Taner, Ahmet Tozar and Orhan Cem Çetin on the topic of the advertising photography. And also you can find an interview with Nihan Becel who is the first person that brought up the idea and the system of Photographer Representative in the history of Turkish Advertising Photography. In the third part, under the title of ?carrying the brands to the frames?, the subjects about the advertising photography including the copyright problem, technological developments, solution proposals, expectations and the place of the advertising photography in the sector of advertisement are elucidated. The articles published about the advertising photography written by Ayhan Duman, Sedat Antay, Varol Özkaner, Serdar Tanyeli, Ersin Alok, İzzet Keribar, Fikret Ergüder, Feyyaz Yalçın are also in this part. Moreover, in the photographs index you can find the samples of works from some of the photographers that are mentioned in this thesis.