European Union as a global environmental actor in search for sustainable development with a special reference to global climate change
İklim değişikliğine referansla sürdürülebilir kalkınma arayışında küresel bir çevre aktörü olarak Avrupa Birliği
  1. Tez No: 211137
  2. Yazar: IŞIL KUŞİN TARLABAŞI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RANA İZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezin amacı Avrupa birliği'nin küresel çevre problemlerinde ne kadar etkin ve aktif bir rol oynayıp oynamadığını ortaya çıkartmaktır. Tez, sürdürülebilir kalkınmayı referans alarak AB'nin ne kadar etkin bir çevre politikası oluşturduğu sorusuna odaklanmaktadır. Doğal olarak AB kendisini diğer aktörlerden ayıran özelliklere sahiptir. Buna bağlı olarak AB sürdürülebilir çevre korumasında lider bir aktör olma iddiası ve çabasındadır. Bu nedenle tez ayrıca AB'nin liderlik yapan nasıl bir küresel bir aktör olduğunu analiz etmek için ABD ile aralarındaki farlılıkları da ortaya koymayı hedeflemiştir. Bu bağlamda tez sanayileşmiş ülkelerin sürdürülebilir ekonomik güce sahip olmadaki hırslarının, sürdürülebilir bir çevre koruması olmaksızın hiç bir şey ifade etmediği sonucuna ulaşmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to explore whether European Union plays an efficient and active role in coping with global environmental problems. In particular it focuses on the question whether EU has established an efficient external environmental policy with reference to sustainable development. Certainly European Union has some special characteristics which differs it from other actors especially from the USA. Related to its sui generis feature it has recently become a leading actor on sustainable environmental protection. So this thesis also presents the differences of the European Union environmental policy from the USA environmental policy to present how European Union became a global leading actor. In that context this thesis concludes that greed of the industrialised countries on having sustainable economic power means nothing without gaining sustainability of environmental protection.