Payment transactions in international trade
Uluslararası ticarette ödeme yöntemleri
  1. Tez No: 211136
  2. Yazar: UYGAR BUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SİBEL ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Artan ihtiyaçlara, gelisen teknolojiye ve özellikle tasımacılık ve iletisim teknolojilerindeki gelismeye baglı olarak özellikle yirminci yüzyılın ikinci yarısında uluslararası ticaret büyük bir artıs göstermistir. Yapısı geregi önemli riskleri bünyesinde barındıran uluslararası ticaret farklı ülkelerde bulunan ve çok defa birbiri hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan taraflar arasındaki satım sözlesmelerini konu edinmektedir. Yerel satım sözlesmelerinden farklı olarak uluslararası nitelikteki satım sözlesmelerinin yerine getirilmesinde tarafların edimlerini olusturan malın teslimi ve bedelin ödenmesi aynı anda gerçeklestirilememektedir. Her iki tarafın karsı tarafın edimini öncelikli olarak beklemekteki çıkarı uluslararası ticarette güven problemini ortaya çıkarmıstır. Taraflar arasındaki güvensizlik ve uluslararası ticaretin bünyesindeki riskler uygulamada akreditifin dogumuna yol açmıstır. Bir ödeme yöntemi olan akreditif taraflar arasındaki güven problemini önemli ölçüde ortadan kaldırmıstır. Uygulamanın ortaya çıkardıgı bir müessese olan akreditif, milli kanunlarca ayrıntılı olarak düzenlenmemistir. Bu konuda birörnek yazılı kurallara duyulan ihtiyaç Milletlerarası Ticaret Odası'nın yayınladıgı Akreditiflere liskin Birörnek Teamül ve Uygulamalar ile giderilmistir. Bugün tüm dünyada bankalarca açılan akreditifler bu kurallara göre yürütülmektedir. Uluslararası Ticaretin ülkeler açısından önemi asikardır. Uluslararası Ticarette en güvenilir ve en çok kullanılan ödeme yöntemi olan akreditif müessesesinin ve akreditiflere iliskin birörnek kuralların bilinmesi gereginin önemi açıktır. Bu çalısmada akreditifin önemi, yapısı, isleyisi, türleri ve hukuki niteligi ayrıntılı olarak incelenmis, Milletlerarası Ticaret Odasının bu konudaki en son yayını olan 600 sayılı birörnek kuralların getirdigi yeniliklere dikkat çekilmistir.
Özet (Çeviri)
International trade has increased considerably during the second half of the twentieth century due to the increasing needs, developing technology and particularly due to the developments in transportation and communication. The subject matter of the international trade, which, by its nature involves considerable risks is sale contracts where the parties are in different countries and do not have sufficient knowledge about each other. Unlike domestic sale contracts, in international sale contracts the debts of the parties ? delivery of the goods and payment of the price- can not be effected at the same time. The interests of both of the parties in expecting the other side?s debt initially created the security problem in international trade. The lack of confidence between the parties and the risks inherent in international trade has led to the birth of documentary credit. The documentary credit, which is a payment method, has removed the security problem on a large scale. The documentary credit, which is an institution created by practice has not been arranged in detail by national laws. In this respect the need for written rules was met by Uniform Customs and Practice (UCP) promulgated by International Chamber of Commerce (ICC). Today, documentary credits issued by banks run according to those rules all over the world. The importance of international trade for the countries is evident. The importance of the requirement to understand documentary credits as the most secured and most widely used way of payment in international trade, and uniform customs and practices for documentary credits is obvious. In this study, both the importance of documentary credits, their structure, process, types and legal character have been examined in detail and the innovations made by the last revision of UCP600 published by ICC have been pointed out.