Humanitarian intervention in international law: European Conflicts
Uluslararası hukukta insani müdahale: Avrupadaki çatışmalar
- Tez No: 211156
- Danışmanlar: PROF.DR. JALE CİVELEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bugünün Uluslararası Hukuku, özellikle de kuvvet kullanımına ilişkin hükümleri, Birleşmiş Milletler Şartının hükümleri üzerinde kurulmuştur. Birleşmiş Milletler Şartı II. Dünya savaşı sonrasında, savaş karşıtı düşüncelerin etkisi altında kabul edilmiştir. Barışı korumak için Şart kuvvet kullanımına ilişkin çok katı kurallar içermektedir. Bu kurallar jus cogens olarak kabul edilmekte ve bu kurallarla çelişen anlaşmalar geçersiz olmaktadır. Şartı hazırlayanlar kuvvet kullanımı konusunda sadece iki istisnaya müsaade etmişlerdi. İnsani Müdahale 1945 öncesinde de mevcut olmasına rağmen Şartta bu doktrinle ilgili herhangi bir kural bulunmamaktadır. Bugün anladığımız manasıyla İnsani Müdahalenin ilk örnekleri soğuk savaş döneminde ortaya çıkmıştır. Ülkeler komşularına müdahalede bulunmakta ve bu müdahalelerini meşru müdafaa haklarına dayandığını ileri sürmektedirler. Soğuk savaş sonrası dönem bu doktrin için çok yararlı olmuştur. Somali Güvenlik Konseyinin insani kriz için kuvvet kullanımına yetki verdiği ilk olaydır. Bazı durumlarda ülkelerin tek başlarına yaptıkları müdahaleler Güvenlik Konseyi tarafından, çatışmaların sona ermesinden sonra meşru kılındığı da bu dönemde görülmüştür. Kosova olayının doktrinin hukukiliğinin değerlendirilmesinde önemli bir rol oynadığı açıktır. Uluslar arası Hukukun mevcut yazılı kaynaklarına göre gerçekleştirilen müdahale hukuka aykırıdır ancak insani müdahalenin uluslar arası teamülün bir parçası haline geldiğini iddia eden görüş lehine tartışmalara katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The international law today, the use of force in particular, is established on the provisions of the United Nations Charter. The Charter was adopted afterwards of the World War II and in the auspices of anti-war thoughts. In order to secure peace the Charter includes strict rules on the law of the use of force. These provisions are considered as jus cogens and any existing treaty, which is in conflict with that norm, becomes void. The drafters of the Charter allowed only two exceptional clauses. Although Humanitarian Intervention existed prior to 1945, the Charter does not contain any provision relating to this doctrine. The first examples of Humanitarian Intervention as is understood today were taken place in the cold war era. The countries were intervening to their neighbours and they argued the right of self-defence. The post cold war era was fruitful for the doctrine. Somalia was the first example for authorizing use of force in humanitarian crisis. In such cases the unilateral interventions were legitimised by the Security Council by a resolution after the cessation of the hostilities. Kosovo case played an important role in assessing the legitimacy of the doctrine; the intervention to Kosovo is illegal in terms of existing textual international law but it contributes to the arguments in favour of the humanitarian intervention as a customary international rule.