Standards as a facilitator and an obstacle to trade: The case of European union standardization
Ticarette engelleyici ve kolaylaştırıcı olarak standartlar: Avrupa Birliği standardizasyonu örneği
  1. Tez No: 211159
  2. Yazar: FATMA MUGE ÖZAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT ÇOKGEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İktisadı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Kalitenin, güvenligin, mal ve hizmetlerin performansının ifadesi olması açısından standartlar yasamımızın bir parçasıdır. Sosyal yasam ve ekonomi için çok önemlidir. Tezimde Avrupa Birligi Standardizasyonunun ve bunun iç ve dıs pazarlardaki Avrupa Birligi ticaretine pozitif ve negatif etkilerini inceledim. Ticaretteki teknik bariyerleri azaltmak amacıyla Avrupa Birligi tarafından izlenen farklı stratejilerin özellikle üzerinde durdum. Yaptıgım analizlerin sonuçlarına göre üye ülkelerin AB standartlarından memnun oldukları söylenebilir. Rekabet avantajı kazanıp, mallarını kolaylıkla AB pazarına ihraç edebilmektedirler. AB standardizasyonunun etkileri çesitli ülkelerde çesitli endüstriler için farklı etkiler yaratmasına ragmen genel etki pozitiftir ve genel olarak tamamiyle harmonize olmustur. Aynı zamanda bu politikaların da avantajlarını kullanmıslardır. Tezimdeki diger önemli bir konu da Avrupa Birligi standardizasyonunun Avrupa Birligi' nin dıs ticaretine etkileridir. Avrupa Birligi ve Orta Dogu Avrupa ülkelerinin (üyelik öncesi) aralarındaki ticaretinin etkileri örnek olarak incelenmistir. Hassas ve yüksek kaliteli ürünler içeren sektörlerin maliyetlerine katlanamayan ülkeler Avrupa Birligi pazarında ilgili sektörlerde mallarını ihraç edememislerdir. Avrupa Birligi ticaretinin büyük bir payı tümüyle harmonize olmus sektörlerden olustugu için diger ülkeler Avrupa Birligi standardizasyonun gereklerini tam olarak yerine getirememislerdir. Avrupa Birligi' nin dıs ticaret politikası ve Dünya Ticaret Örgütü' nun bu konudaki bakıs açısı da çesitli örnek vakalarla tartısılmıstır. Avrupa Birligi, Dünya Ticaret Örgütü ve Teknik Bariyerler Antlasmasına baglıdır. Dünya Ticaret Örgütü insan ve hayvani bitki saglıgına, çevrenin korunması ve halkın güvenligi konularında hassastır. Ancak aynı zamanda bu ilkelerin ticaret adına korumacılık vasıtası olarak kullanılmasını engellemeyi amaçlamaktadır. Sonuç olarak Avrupa Birligi dünyadaki en büyük ticaret liderlerinden biridir ve tüm direktiflerini uluslararası direktiflerle uyumlastırmak istemektedir. Ancak yine de Avrupa Birligi'nin dıs ticarette korumacılık egilimleri devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Standards are apart of our life, in the sense that they define quality, safety and performance of goods and services are really important for society and the economy. In my thesis, I analyzed European Union Standardization, its negative and positive effects of EU trade in internal and external markets. Special attention was given to the different strategies for internal trade, pursued by European Union, in order to reduce technical trade barriers. According to the results of the analysis; it is possible to say member states satisfy European Standards. They gain competitive edge and export their products easily to the EU. However; the effect of EU Standardization is quite different for various industries from various countries. The general impact is positive. They are fully harmonized in general and take the advantage of the harmonization with the policy being in place. Another important issue was the effects of EU standardization on external EU trade. As an example; the effects of EU Standardization on trade between EU and CEECs before accession were analyzed. The countries which can not afford the costs of sensitive high quality product sectors, are not able to export their goods to the concerning sectors in the EU market. The large proportion of EU trade is in sectors subject to full harmonization. Therefore, they could not fulfill the requirements of the EU standardization completely. The external trade policy of the EU and the point of view of the WTO were also discussed with many cases in the thesis. The EU relies on WTO and Technical Barriers to Trade Agreement. But WTO recognizes the protection of human, animal or plant life or health, protection of environment, public safety WTO is also aims to prevent these objectives to be used as a protectionism tool in foreign trade. To conclude, the EU is one of the biggest trade players in the world and wants to harmonize its rules with international rules. However; protectionist tendencies of the EU continue in foreign trade.