An analysis of the state aids policy in the European Union: The case for the services of general economic interest
Avrupa Birliği'nin devlet yardımları politikasının analizi: Toplumsal amaçlı hizmetler sektörü durumunun incelenmesi
  1. Tez No: 211158
  2. Yazar: DORUK TUNCER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SAİT AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İktisadı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez, Avrupa Birligi'nin (AB) devlet yardımları politikasını ve toplumsal amaçlı hizmetler sektörünü inceleyip ulastırma sektörüne yogunlasmaktadır. Çalısma devlet yardımları politikasının tarihsel gelisimini analiz ederek politikayı Tek Pazar çerçevesi içinde ele almaktadır. AB 1970'lerden sonra devlet yardımlarına istisnalar getirmeye ve daha esnek bir devlet yardımı politikası uygulamaya basladı. kincil yasalar yürürlüge girdikten sonra, devlet yardımları politikası daha karmasık hale geldi. Bu baglamda çalısma, toplumsal amaçlı hizmetler sektörünü, Altmark davasını ile diger davaları incelemektedir. Avrupa Komisyonunun ulastırma alanında uyguladıgı devlet yardımları politikası elestirilmekte ve halen uygulanmakta olan politika yerine alternatif bir politika önerilmektedir. AB'nin devlet yardımları politikasının 1950'lerde ilk kuruldugu yıllardaki gibi kısıtlayıcı bir politika olarak uygulanması gerekmektedir. Devlet yardımlarının ülkesel farklılıklar gibi haller dısında yasaklanması önerilmektedir. Bu çalısma, devlet yardımlarını ve Altmark gibi davaları inceleyerek sadece ulastırma alanındaki politikalarını elestirmektedir. AB entegrasyon sürecinin diger hedeflerine de ulasmak için; hiçbir AB üye devleti kendi ulusal sirketlerine devlet yardımı yapmaması ve bunun yasaklanması gerekmektedir. Bunun yerine sadece ülkesel farklılıklar gibi durumlarda kullanılmak üzere her üye devletin bütçesinden AB'nin Brükselde olusturacagı bütçeye bir kaynak aktarılması ve bu kaynagın Brüksel üzerinden Komisyon tarafından dagıtılması savunulmaktadır. Tek Avrupa pazarının verimli çalısabilmesi için AB'nin rekabet ortamınının bozulmaması büyük önem tasımaktadır. Bu sayede Avrupa Birligi ekonomisi daha rekabetçi bir biçimde isleyecektir.
Özet (Çeviri)
This dissertation attempts to analyse the State aids policy of the European Union (EU) and the Services of General Economic Interest (SGEI) focussing primarily on the transport sector. The study is the product of an analysis of the evolution of the State aids policy putting it in a single market context. After the 1970s the EU started giving exemptions to the State aids and pursued a more flexible State aids policy. After the secondary legislation was introduced, the State aids policy became more complex. In this respect, the SGEI will be examined and the case study of Altmark and other cases will be studied. The study will lead to an analysis of the policy specifically in the transport sector. The study will lay down a proposition for an alternative of the State aids policy in the transport sector. It is argued that the policy should be simplified to return to its original days in the 1950s. In other words, it should become a restrictive policy giving exemptions only in cases of domestic divergences. In order to serve the other purposes of European integration, the Member States should not be allowed to give out national subsidies. Instead of State aids, Member States should form new funds for common subsidization. The State aids policy should seek the protection of competition in the Single European Market. For the efficient working of the Single European Market it is important not to harm the competitive conditions in different EU Member States. By this way, the EU economy will work in more competitive conditions.