Implications of foreign language learning in terms of Turkey's cultural integration into the Eu. a survey study on efl students in Turkey.
Yabancı dil öğreniminin Türkiye'nin Ab ile kültürel bütünleşmesinde olası katkıları. yabancı dil olarak ingilizce öğrenen öğrenciler üzerinde Türkiye'de bir araştırma.
- Tez No: 211160
- Danışmanlar: PROF.DR. NEDRET KURAN BURÇOĞLU, Y.DOÇ.DR. DENİZ ILGAZ, Y.DOÇ.DR. EMREHAN ZEYBEKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Education and Training, Political Science, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de en yaygın olarak öğretilen yabancı dil olan ve batı kültürüne ait olan İngilizce'yi öğrenmenin Türkiye'nin Batı ile, ya da bir başka deyişle, Avrupa Birliği ile kültürel bütünleşmesinde yararlı olabilecek olası katkılarını incelemektedir. Çalışma şu sorulara cevap aramaktadır: 1) Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğrenen Türk öğrenciler kültürü nasıl algılıyor ve Yabancı Dil Öğrenimi ile kültür arasında nasıl bir ilişki olduğunu düşünüyorlar? 2) Yabancı Dil Olarak İngilizce öğrenmek, Türkiye'nin AB ile kültürel bütünleşmesinde olumlu olabilecek tutumların gelişmesinde etkili olabilir mi? Çalışmanın bilgisi, İstanbul'da Marmara Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu'nda başlangıç ve ileri düzey sınıflarda Yabancı Dil Olarak İngilizce öğrenen 589 üniversite öğrencisinden kapalı ve açık uçlu tutum ölçme soru çeşitlerinden oluşan anket yoluyla toplanmıştır. Analiz için cevaplar gruplandırılmış, frekans sayımı yapılmış, iki farklı grup arasındaki Batı Kültürü'ne karşı benzer ve farklı tutumları tespit etmek için istatistik test uygulanmıştır. Öğrenciler arasında benzerlikler bulunan cevaplara göre her iki grupta ( başlangıç ve ileri düzey) öğrenciler kültürün en önemli öğesini ?dil? olarak belirlemişlerdir. Daha sonraki sırada ?tarih? ve ? örf &adetler? gelmektedir. Bunun yanı sıra, her iki öğrenci grubundan yabancı dil (İngilizce) öğreniminin aynı zamanda hedef kültürü (Batı Kültürü) öğrenmek olduğunu düşünenler çoğunluğu oluşturmaktadır. Öte yandan, başlangıç düzeyindeki denekler ileri düzeydeki denklere oranla bu konuda daha fazla olumlu yanıt veren grubu oluşturmaktadırlar. Bulgular göstermiştir ki, yabancı dili iyi bilen öğrenciler (ileri seviye) başlangıç seviyesindekilere göre Türkiye?nin AB?ye üyeliğini daha fazla desteklemektedirler. Ancak, çalışmanın sonuçları Yabancı Dil Olarak İngilizce öğrenme yoluyla edinilen Batı Kültürü hakkındaki içeriğin Türkiye'nin AB ile kültürel bütünleşmesinde olumlu katkı sağlayabileceği bulgularına işaret etmemektedir.
Özet (Çeviri)
The present study investigates whether learning English which is the most widely taught western language in Turkey contributes to the cultural integration of Turkey into the West, i.e., the European Union. Specifically, it tries to answer the following research questions: 1) How do Turkish EFL learners perceive culture and what role do they ascribe to its relationship with foreign language learning? 2) Is learning EFL an effective factor on creating attitudes towards the Western Culture which might have implications for Turkey?s cultural integration into the EU? Data was collected from 589 Turkish EFL students from lower and advanced levels of English classes at Marmara University English Preparatory School in İstanbul, via questionnaire consisting of closed format and open ended questions. The analysis was based on frequency counts of categories that emerged from the data. The differences and similarities between two groups are compared and contrasted through statistical analysis in terms of their answers revealing their attitudes towards the Western Culture. Findings indicate that students from both levels (beginner and advanced) were uniform in that they mostly defined ?language? as the most important element of culture. Then, ?History? and ?traditions & customs? followed ?language?. Besides, students from both levels agreed that they believed learning the target language (English) also means learning the target language culture (Western Culture). However, students who do not know English well (beginners) outnumbered the advanced group in terms of their answers supporting this view. Findings reveal that subjects with a good knowledge of foreign language (advanced level of English) were more euro-supportive compared to beginner- level - students. However, the results of the study do not reveal any outcomes related to the changes in attitudes towards the Western Culture due to target culture learning through EFL that can be useful in terms of Turkey?s cultural integration in Europe.