Marka tescilinden doğan hakların tüketilmesi ilkesi ve istisnaları
Comsumption of brand rights and exceptions
- Tez No: 211170
- Danışmanlar: PROF. GÜVEN VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Marka, bir teşebbüsün mal ve hizmetlerini, bir başka teşebbüsün mal ve hizmetlerinden ayırt etmesi koşuluyla kişi adları dâhil, özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayınlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işaret olarak tanımlanmıştır. Marka hakkı, marka hakkına dayanılarak üretilen mal ve hizmetlerin üçüncü kişiler tarafından aynı sınıf mal ve hizmetin o marka altında üretim yapmalarını önleme imkânı veren ve herkese karşı ileri sürülebilen mutlak ve tekelci bir haktır. Marka hakkının kötüye kullanılmasını önlemek üzere oluşturulan sınırlama tüketilme ilkesi olarak anılmaktadır. Marka hakkının tüketilmesi ilkesi, marka sahibi veya onun rızası dâhilinde üçüncü bir kişi tarafından belli bir coğrafi bölgede piyasaya sunulan markalı malların tedavülünün marka hakkına dayanılarak engellenememesini ifade etmektedir. Marka hakkının tüketilme ilkesinin coğrafi sınırını belirleme yönünden ülkesel, bölgesel ve uluslararası tüketilme sistemleri öngörülmüştür. Ülkemizde 556 Sayılı KHK.'nın 13.maddesi ile ülkesel tüketilme ilkesi benimsenmiştir. Buna karşın Yargıtay, kararlarıyla paralel ithalatlara imkân tanıyarak uluslararası tüketilme ilkesini kabul etmektedir. Marka hakkının tüketilmesi ilkesinin uygulanmayacağı haller düzenlenerek bu ilkenin istisnaları öngörülmüştür. Marka sahibinin, malın piyasaya sunulmasından sonra, üçüncü kişiler tarafından değiştirilerek veya kötüleştirilerek ticari amaçlı kullanılmasını önleme yetkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Trade mark is a distinctive sign of some kind which is used by a business organization to uniquely identify the source of its products and services to distinguish its products or services from those of other entities. Trademark defined as a type of intellectual property, and typically comprises a name, word, phrase, logo, symbol, design, image, or a combination of these elements. Trade mark rights may be used to prevent others from using a confusingly similar mark and prevent others from making the same goods or from selling the same goods or services under the same mark. It is a monopolist and an absolute right that can be contended towards anybody. Limitation, designated for prevention from abuse of brand rights, is referred as consumption principle. Principle of consumption of brand rights means inability to prevent currency of branded merchandises, introduced within a certain geographical region by brand owner or a third person under the consent of brand owner, on the basis of brand rights. National, regional and international consumption systems are anticipated in connection with determination of geographical territories of principle of consumption of brand rights. National consumption principle is adopted in our country according to 13th article of 556 Numbered Law Equivalent Decree. Nevertheless, Supreme Court has enabled parallel imports via its resolutions, and accepts international consumption principle. Cases, where principle of consumption of brand rights is not applicable, are arranged, and exceptions of this principle are anticipated. Brand owner has the right to prevent commercial usage via modification or deteriorating by third persons after introducing the merchandise to the market.