Haykırış
  1. Tez No: 211175
  2. Yazar: NEŞE AKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELAHATTİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
1959'da Türkiye'de, Demokrat Parti sayısal çoğunluğuyla iktidarı elinde tutan partidir. Bu gücünden kaynaklanarak anti-demokratik uygulamalarla, bu uygulamalara tepki sürecini de başlatmıştır. Gerek ülkenin ekonomisi gerekse uluslararası anlaşmalar gereği Türkiye o günlerde bir kırılma noktası yaşamaktadır. Ögrenci gençlik 28-29 Nisan'da uygulamaya konulan anti-demokratik kanunlara karşı görkemli tepkiler sergilemiş ve bu durum, bir anlamda 27 Mayıs'ın davetçisi olmuştur. 1945 'lerden sonra Kemalist devrime ihanet edildiği görüşünde olan asker, öğrenci ve sivil, aydın birleşimin işbirliğiyle 27 Mayıs gerçekleşir ve askerler ülke yönetimini ele geçirirler. Yeniden devletçilik, toplumsal adalet, planlamacılık ve demokrasi için kolları sıvarlar. Bu birliktelik, 65'lerden sonra Türkiye'de sosyalizmin ve dünyanın yeniden yapılandırılmaya başlanmasıyla farklı bir boyut kazanacaktır. Siyasi alanda TİP'in parlementoya girmesi, marksist yayınların serbest bırakılması, DİSK'in kurulması gibi gelişmeler zaten dinamik ve örgütlü olan öğrenci gençliğin gücünü ve etkisini daha da güçlendirmiştir. Bu arada öğrenci gençlik, işçi-köylü mücadelesinin örgütlenmesinin de merkezindedir. 12 Mart'ın ayak sesleri duyulacağı günlere kadar siyasal, sosyal ve kitlesel tepkiler giderek ivme kazanır ve çığ gibi büyür. 15-16 Haziran'daki büyük işçi direnişinin devamında ülkemizde bir tarihi dönem daha kanlı kapanacaktır. ?Demokrasi ve Kemalist devrime ihanet edildi, bunu düzeltmeliyiz ? diyerek iş başına gelen 27 Mayıs askeri oteritesi, 12 Mart 1971'de, 27 Mayıs'ta ki istekleri ve yola çıkış amaçlarıyla çelişecektir. Bu film iki tarihi dönemi de içermektedir. 1959-1965 birinci dönem, 1965-1971 süreci ikinci dönem olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In 1959, Democratic Party was the government party with the quantitive majority in Turkey. With this power of its, it started anti-democratic enforcements and the process of reactions against those. By that time, the counry was going through a hard time because of both the condition of the economy and the international aggreements. The students were putting their reactions against the anti-democratic laws that had been started to be enforced in April the 28th and 29th. So this attitude happened to be the caller of May 27th. Thereafter the 1945s, the soldiers who thought there had been a betrayal against the Kemalist revolution achieved May 27th with the corporation of the student and civil intellectuals; and got hold of the government. Then they began the process of statism, social justice, planning and democracy again. This unity would gain a different dimension with mentioning socialism and the ?world? in Turkey by 1965s. Some developments such as; TİP?s joining the parliament, the Marxist publications? being at large and the establishment of DİSK had strengthened the power and the effect of the student youth who were already dynamic and organized. The student youth also was taking place in the center of the organization of the worker-peasent struggle. The political and social reactions gained acceleration and increased until March 12th. Thereafter the workers opposition on the 15-16th June, one more period would be closed with blood in our country again. The army authority who had said that the democracy and the Kemalist revolution was betrayed and this should be corrected would have contradictions in March 12th, 1971. And eventually they would be betraying their own ideals. This film includes both of the two historical periods. The years between 1959 and 1965 is the first period; and the process of 1965-1971 is the second period.