Üç Romantik Sonat (Robert Schumann op.11, op.14, op.22)
Three Romantic Sonatas (Robert Schumann op.11, op.14, op.22)
- Tez No: 254406
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA TARCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada Romantik Dönem Alman bestecisi Robert Schumann'ın aynı dönem Alman Edebiyatı ile ilişkisi ve bunun müziğe yansıması ele alınmış, sanatçının özel hayatında kişisel sorunlara neden olan etkenler, çevresindeki öncü bestecilerle etkileşimi anlatılmış, o dönemin piyano repertuarında önemli bir konuma sahip olan üç büyük sonatın analizleri yapılmıştır.Amaç, Alman Romantizmi'nin müziğe yansıması ve Sonat Formu'yla bağdaşmasını Schumann Sonatlar üzerinden incelemektir.Op.11 Fa Diyez Minör Birinci Sonat, çoğunlukla doğaçlama stilinde, keskin temalara sahip, bütününe bakıldığında bir haykırış etkisi yaratan bir eserken op.22 Sol Minör İkinci Sonat, daha duygusal, hayalci, içten ve işleniş bakımından diğer iki sonata göre daha mükemmeldir. Op.14 Fa Minör Üçüncü Sonat, ?Orkestrasız Konçerto? olarak adlandırılır. Orkestra seslerini andıran temaları ve formu bakımından bir konçerto denemesi gibidir. Genel olarak ağır karakteri ile piyanistlerin repertuarında diğer iki sonata göre daha az popülerdir.Op.22 Sol Minör İkinci Sonat'ı yazma fikri op.14 Fa Minör Üçüncü Sonat'tan önce oluşmuşsa da op.22 daha geç bitirildiği için opuslar arasında bir uyumsuzluk oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
This study of Robert Schumann, one of the most distinguished German composers of the Romantic Era, tries to shed light on his relationship with German literature of his time and the impact it had on his music. Schumann?s private life and his interaction with other great composers are also closely inspected in order to see what influence they had on his composition. His three piano sonatas, highly important works of the piano repertoire, are analysed in detail.The aim of this study is to observe the effect German Romanticism had on music in general and the sonata form in particular, which can be clearly observed through Schumann?s piano sonatas.Piano Sonata No.1 in F sharp minor, Op.11, is mainly in an improvisational style. It is a ferocious work and can be seen as somewhat of a passionate outcry for romantic ideals. The most emotionally driven of Schumann?s sonatas, the Piano Sonata No.2 in G minor, Op.22, appears quite sincere and elaborate, although it is more immaculately written than the other two sonatas. Piano Sonata Nr.3 in F minor, op.14, titled ?Concerto Without Orchestra?, is filled with themes evoking sounds of orchestral instruments. This work seems very much like an experiment or a draft of an actual piano concerto and due to its weighty character, is perhaps the least popular sonata among the three.The idea of G minor sonata came to Schumann before writing the op.14 F minor sonata. Since Schumann finished the op.14 sonata first, the opus numbers are not in chronological order.