Fotograf ve bellek
Photography and memory
- Tez No: 211176
- Danışmanlar: PROF. BARBAROS GURSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, fotoğraf ve bellek ilişkisi incelenmiş ve fotoğrafın icadıyla beraber belleğin uğradığı değişimler gösterilmeye çalışılmıştır. Bununla beraber, sözlü ve yazılı kültürde belleğin gücü ile, görüntü kültüründe belleğin gücü karşılaştırmalı bir şekilde irdelenmiştir. Fotoğrafın sanıldığının aksine sözlü ve yazılı kültüre göre bellek yaratmada çok güçlü etkileri olmadığı, ama görüntü kültürü içerisinde diğer Kitle İletişim Araçları arasında çok güçlü bir etkiye sahip olduğu savunulmuştur. Fotoğraf tarihinden örneklerle, belgesel fotoğrafın bellek oluşturmadaki önemi üzerinde durulmuştur. Bu noktada belge ve bellek arasındaki ayrım saptanmış ve her belgenin bellek üzerinde olumlu etkisi olmadığı sonucuna varılmıştır. Buradan hareketle, savaş ve propaganda fotoğraflarının bellek üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri ayrıntılı bir şekilde irdelenmiştir. Fotoğraf makinesinin icadının temel olduğu teknolojik gelişmelerin, belleği ne şekilde öldürdüğü ?kitle kültürü? çerçevesinde gösterilmiştir. Ayrıca, kitle kültürü içerisindeki insanların toplumsal gerçekliğin farkına varamadığı ve belleklerini yitirmekte oldukları görüşü incelenmiştir. Bu türlü bir bellek yitiminde de fotoğrafın etkin bir rol oynadığı savunulmuştur, ama herşeye rağmen fotoğrafın varolan bir olayı gerçek haline getirdiği ve görüntü kültürü içerisinde çok önemli bir araç olduğu sonucuna varılmıştır. II
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between photograph and memory was examined and it was tried to show that with inventing photography, the memory has been varying. Also, it was compared the power of memory in verbal and written culture with power of memory in vision culture. It was argue that on the contrary what is thought about it, Photograph has not strong influences to generate memory in verbal and written culture but it has strong influences in vision and other mass cultures. With examples from history of photography, it was emphasized importance of documentary photograph in generating the memory. At this point, difference between the document and the memory was determined and it was decided that each document has not positive influence on the memory. From this point of view, positive and negative influnces of war and propaganda photos on memory was determined in detail. It was showed that in the frame of mass culture, how technological developments based on inventing camera causes to lost the memory. Also, the thought that people in mass culture do not aware of social reality and lost their memories was examined. It was argued that in this kind of memory losing, photograph again has strong influence but against all odds it makes an event real and it was concluded that in vision culture it is very important tool. III