Sosyal bilgiler öğretim programı (2004) ve 4. sınıf sosyal bilgiler ders kitabının incelenmesi
Investigating the social science 4. class course book within the social science instruction programme (2004)
- Tez No: 211250
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. FEVZİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Eğitim sisteminin amaçları arasında bireyleri bir üst öğrenim kurumuna, hayata ve ülkenin ihtiyaçduyduğu ekonomik etkinliklere hazırlamak vardır. Eğitim kurumlarının temeli ve uygulama yeri olan okullar buamaçların gerçekleştirildiği birkaç yerden birisidir.Bir toplumun varlığını sürdürebilmesinde, amaçlarına uygun olarak yetiştirdiği insanlar en önemlikaynağıdır. Eğitim sisteminin temelini oluşturan okullar toplumun üyesi olan bireylerin bütün yetenekleriningeliştirilmesinde önemli bir yere sahiptirler.Bu araştırma, yeni hazırlanan eğitim-öğretim programının uygulanabilirliğini ve bu doğrultuda hazırlananders kitaplarının hedefe uygun olup olmadığını ölçmeyi amaçlamıştır. Temel eğitim olarak ta anılan ilköğretimkurumlarının kaliteli, verimli ve daha donanımlı eğitim hizmeti verebilmeleri için programlarının yeterli olmasıve mevcut programların doğru uygulanması gerekmektedir.Çalışmada belgesel tarama yöntemi kullanılmış, programın avantaj ve dezavantajları araştırılmıştır.Araştırmada kullanılacak olan anketin, ölçülmek istenen niteliği ölçtüğü saptanmış ve ayrıca seçilen örnekleminevreni temsil ettiği varsayılmıştır.Çalışma sonunda 2004 yılında önce pilot okullarda uygulanmaya başlanan ve ardında 2005-2006 eğitimöğretimyılında tüm yurt genelinde uygulanan yeni Sosyal Bilgiler Öğretim Programının öğrenci merkezliolduğu; ancak Türkiye şartlarında bölgesel farklılıklardan dolayı yeterli olmadığı gözlenmiştir. Aynı şekildeyeni program dahilinde oluşturulan ders kitabının da, merkeze öğrenciyi alan, öğrencinin bilişsel, duyuşsal vedevinişsel kazanımlar elde edebileceği , yaparak ve yaşayarak öğrenmeye yönelik etkinliklerden oluşan bir kitapolduğu anlaşılmaktadır. Ders kitabı ve programın uygulanmasından elde edilen araştırma sonuçlarının aynıolduğu ortaya çıkmıştır. Bu sonuçların başarısız olmasının nedenleri bölgesel ve sosyo-ekonomik farklılıklardır.
Özet (Çeviri)
One of the purposes of education system is preparing the individuals to an upper associations, to life andto the economical activities that the society?s necessity. The schoolls which are the basic and applying places ofeducation associations are one of the places where these purposes are put into practice.The most important resource of a society is people who are train appropriately for the objects in theexistence and development of a society. The school which is primary of the education system is importance toimprove personal abilities of the member of society.This research aims to measure the applicability of learning-teaching programme which has just beenprepared and the content of the school books that were prepared according to the programme. Primary educationis the basic of the education systems of countries. Furthermore, the primary education is also called the basiceducation. So, the programmes must be sufficient and the current programmes must be applied correctly as theassociations which form the ground of the system may provide high in quality, effective and well-equipededucation.Documentary review method was used in this study and the advantages and disadvantages of theprogramme were investigated. It was determined that the questionnaire which will be used in this researchmeasures the point which is wanted to measure and it was supposed that the samples which are chosen representthe universe.At the end of the study, it was observed that the new Social Science Teaching Programme which firstapplied in chosen school at 2004 and has apply around the country since 2005-2006 Educational Year is studentoriented but it is not sufficient due to the regional differences in Turkey. In the same way, the course book whichis composed in the frame of the programme contains some activities in which the students are the core, in whichthe students can yet cognitive, psychomotor and emotional acquisitions acquirement and in which the studentslearn by applying. It was seen that the results of the course book research and the programme research are thesame. The reasons of the unsuccessful results are the differences in regional and social-economical factors.It was seen that the results of the course book research and the programme research are the same. Thereasons why these results coludn?t reach the success are the differences in regional and social-economicalfactors.