Bilgisayarlı muhasebe programları, analizi ve bir uygulama
Computerized accounting programs, analysis and an application
- Tez No: 211249
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAYDIN TOPCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Günümüzde muhasebe iş ve işlemlerinin bilgisayarsız yürütülmesi neredeyse imkansız hale gelmiştir. İşletmelerin büyümesi, faaliyet alanlarının genişlemesi, üretim hacmindeki artış, varlık ve kaynak yapılarındaki hızlı döngüler, gelir ve giderlerindeki artış v.b. nedenler işletmelerin muhasebe departmanlarının iş yükünü artırmıştır. Bu durum muhasebede bilgisayar kullanmayı adeta bir mecburiyet haline dönüştürmüştür. Bilgisayarlı muhasebe uygulamalarının bu denli yaygınlaşması muhasebe paket programlarının da nitelik ve nicelik olarak artışına neden olmuştur. Kuşkusuz muhasebe paket programlarının en yoğun kullanıldığı yerlerden biri de işletmelerin muhasebe departmanlarıdır.Bu çalışmanın teorik bölümünde, muhasebe bilgi sistemi, piyasada var olan ve ulaşılan muhasebe paket programları, bu programlar içerisinde en çok kullanılanlar analiz edilmiştir. Bu teorik çerçeveden hareketle Erzurum Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren işletmelere, kullandıkları bilgisayarlı muhasebe programları üzerine bir anket çalışması yapılmıştır. Anket sonuçlarına göre, işletmelerin çoğu Logo programını kullanmaktadır. Ayrıca işletmeler sahip oldukları programı çok etkin kullanamamakta ve teknik servisin yetersizliğinden şikayet etmektedirler.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is nearly impossible to conduct accounting trade and transaction without computer. Reasons such as growth of businesses, extending of activity fields, increasing of revenue and expense etc. have increased the workload of accounting department of businesses. This position has turned the use of computer in accounting into an obligation. The widespread of computerized accounting application has caused the increase of accounting pocket programme in quality and quantity. Admittedly, one of the most usage places of accounting pocket programme is the accounting department of businesses.In the theorical section of this study, accounting information system, existed and reached accounting pocket programmes in the market and the most common used of these programmes are examined. By this theoric view a questionaire was conducted on computerized accounting programmes used by operating businesses in organized industry region of Erzurum. According to the questionare results, most of businesses use the Logo programme. Also, businesses can?t use the programmes effectively and they complain about technical services? insufficiency.