Sosyolojik açıdan türbe ziyaret fenomeni (Erzurum Abdurrahman Gazi Türbesi örneği)
The phonemonon of tomb visiting from a sociological aspect (the model of Abdurrahman Gazi Tomb in Erzurum)
  1. Tez No: 211257
  2. Yazar: RUKİYE İÇLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAZLI POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Ziyaret fenomeni geleneksel Türk dini ve sosyo-kültürel yaşayışın vazgeçilmez unsurları arasında yer almaktadır. Çalışma alanımız Abdurrahman Gazi Türbesi'ne yapılan ziyaretlerin amacını şekillendiren sosyo-psikolojik ve kültürel yapıyı tespit etmek araştırmamızın konusunu oluşturmaktadır.Bu sebeple Erzurum halkının ziyarete hangi amaçla, hangi kültürel ve sosyal yapıya sahip insanların geldiğini belirlemek amacıyla yapılmış olan bu çalışmada fenomenolojik bir yöntem esas alınmış ve ziyarete gelenlerle mülakat yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Phenomenon of place where a holy man is buried is necessary Elements of traditional Turkish religious and a sociocultural life.Fixing of socieopsycological and socieoculturel structure which is cause of being visited Abdurahman Gazi's Tomb where is our field forms theme of our researcher. Because of this, to fix Erzurum's people why do visit and which socieoculturel structure have. This researche is done by phenomenogical method and an interview is had with visitors.