Türkiye'nin toplumsal ve kültürel yapısında delilik olgusunun Türk sinemasına yansıması
Reflection of the fact of madness in the social and cultural structure of Turkey onto Turkish cinema
  1. Tez No: 211258
  2. Yazar: ERHAN HANCIĞAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Sinema dogusundan itibaren insanlık için önemli olgulardan biri olmustur. Sosyal,kültürel, ekonomik, teknolojik vb. boyutlarıyla hayatımıza olumlu ya da olumsuzkatkılarda bulunmustur. Bilimsel gelismelerle baslayan üretim, insanların içerisindeyasadıkları gerçeklileri konu edinerek evrensel bir dil halini almıstır. Önceleri izlenecek vetüketilecek bir malzeme olan sinema, daha sonra sistematik bir arastırma alanı olarak,incelenecek ve üzerinde düsünülecek bir alan halini almıstır.Beyaz perdeye yansıyan konuların, ifade biçimlerinin, sekillerin sinemasal oldugukadar, toplumsal ve kültürel alt yapısı vardır. Toplum içerisindeki gerçeklikler, sanatçıtarafından yeniden üretilerek aktarılmaktadır. Bu aktarım sinemayı popüler bir eglenceolmanın ötesinde, toplumu yansıtma aracı haline getirmistir.Bu çalısmada, Türkiye'nin toplumsal ve kültürel yapısında delilik olgusunun Türksinemasına yansıması incelenecektir. Betimleyici ve yorumlayıcı bir nitelige sahip olanarastırma, Türk sinemasının seçilmis filmlerinde, delilik olgusunun nasıl islendiginiincelemeyi amaçlamıstır.
Özet (Çeviri)
Cinema has been one of the significant phenomena for humanity since its birth. Ithas had positive and negative contributions to our lives with its social, cultural, economicand technological. The productions started as scientific developments and have turned intoa universal language by having human realities as subject matter. Being a material to watchand consume at the beginning, cinema then became a field of systematic study to beexamined and focused upon.Subject matters, ways of expression and shapes as reflected upon cinema have notonly cinematic but also social and cultural background. Realities within society are reproducedand conveyed to the audience by the artist. That conveyance has turned cinemainto a means of reflecting society in addition to its being a popular form of entertainment.In this study, reflection of insanity in the social and cultural structure of Turkeyonto Turkish cinema is examined. Having a descriptive and interpretative nature, this studyaims to examine how insanity has been handled in some chosen films of the Turkishcinema.