John osborne'un baslıca eserlerne toplumsal ve syasal bakış
Social and political dimensions of john osborne?s epoch-making works
  1. Tez No: 211256
  2. Yazar: FULYA ÇODUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalısma, John Osborne'un ?öfkeli genç yazar? olarak tanımlanmasınasebep olan kinci Dünya Savası sonrası ngiliz toplumunun yasadıgı sosyal vesiyasal problemlere yönelik fikirlerine, üç önemli eseri aracılıgıyla ısık tutmayaçalısmaktadır.Osborne'un oyunları ait oldukları dönemden bagımsız düsünülemeyenoldukça özgün yapıtlardır. Hemen hemen tüm eserleri, savas sonrası ngiliztoplumunu konu almaktadır. Toplumsal ilgisizligi, 1950'lerde ngiliz toplumununen önemli problemi olarak sunan yazarı, aynı temayı ele alan diger oyunyazarlarından farklı kılan, bu soruna çözüm bulmak için duydugu güçlü histir.Birçok çagdası gibi Osborne da yasama gücü ve istegi temasıyla dolu moderntiyatro literatürüne yeni bir yaklasım getirmeyi amaçlamıstır. Öfkeli bir kusagınsözcüsü olan bir karakter çizerek, birçok genç oyun yazarını tiyatroda sosyopolitiksahayı kullanmaya tesvik etmistir.Çalısma dört bölümden olusmaktadır. Birinci Bölüm olan GirisBölümü'nde savas ve getirisi olan devrimlerin toplumlar üzerindeki etkilerinengiltere örnek alınarak genel bir bakıs açısı sunulmustur. kinci Bölüm savassonrası ngiliz toplumunun tecrübe ettigi toplumsal ve siyasal degisikliklere veyirminci yüzyılın ilk yarısında ngiliz tiyatrosunun durumuna deginmistir. ÜçüncüBölüm sosyal ve siyasal yönleriyle Lool Back in Anger'ı incelemeden önceOsborne'un toplumsal ve politik görüs açısına yer vermistir. The Entertainer veVEpitaph for George Dillon'ı da aynı açıdan inceleyen Dördüncü Bölüm, yazarıngörüslerine daha derin bir yaklasım sunmayı amaçlamıstır.
Özet (Çeviri)
This study is intended to shed some light on John Osborne, as an ?angryyoung playwright? and explore his views on social and political problems ofpostwar English society with particular references to his epoch-making worksLook Back in Anger, The Entertainer and Epitaph for George Dillon.Osborne?s plays cannot be divorced from the period in which they werewritten. Almost all of his plays are concerned with the exploration of postwarBritish Society. Public apathy is presented as one of the pressing problems andnational diseases of the 1950?s and Osborne?s real merit lies in his willingness tofight this deadening inertia. Like the other writers of his generation, Osbornetried to bring a new approach to contemporaray dramatic literature aboundingwith life, vigour and vitality. Deliniating characters who are representatives of anangry young generation, Osborne played a crucial role in pushing many youngdramatist along socio-political paths.The introductory chapter examines the social and political developmentsas experienced by postwar English society and gives an overview of Englishdrama in the first half of the twentieth century. The first chapter primarily aims atanalyzing the artistic and political viewpoint and biography of John Osborne, andthe social and political dimensions of the Osborne?s most outstanding play LookBack in Anger. The third chapter concentrates on the social and political aspectsof The Entertainer and Epitaph for George Dillon. The study concludes with theoverall discussion of the main issues raised throughout the research