Eynesil İlçe Merkezi'nin coğrafyası
The geography of Eynesil district centre
- Tez No: 211259
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ZAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Araştırma sahasını oluşturan Eynesil ilçe merkezi, Karadeniz Bölgesinin Doğu Karadeniz Bölümü sınırları içerisinde yer almaktadır. Yönetim bakımından bağlı olduğu Giresun ilinin kıyı kuşağında doğu sınırını oluşturan ilçe, il merkezine 75 km, Trabzon'a ise 62 km uzaklıktadır.Araştırma sahası yeryüzü şekilleri bakımından Doğu Karadeniz Bölümünün genel özelliklerini taşır. Karadeniz ikliminin görüldüğü yöre, her mevsim bol miktarda yağış alır. Suyun mevcudiyeti ve zeminin geçirimsiz kayaçlardan oluşması kıyı boyunca sık bir akarsu ağının oluşmasına imkân hazırlamıştır. Bu faktörlere bağlı olarak saha kuzey-güney doğrultusunda akan çok sayıda irili ufaklı akarsu tarafından yarılmıştır. İklim özellikleri itibariyle doğal bitki örtüsünün geniş yapraklı ormanlar olması gerekiyorsa da fındık ve çay bahçeleri oluşturmak için ormanların büyük bir bölümü tahrip edilmiştir.İnceleme sahası idari bakımdan belediye sınırları içerisindeki beş ayrı mahalle ve yerleşmenin merkezini oluşturan aynı zamanda ilçe merkezi olan bir kasaba yerleşmesinden oluşmaktadır. Yerleşme coğrafyası bakımından ilçe merkezi, hizmet ve tarım sektörlerinin gelişmiş olduğu tipik tarım-hizmet kasabası özelliği göstermektedir.Eynesil ilçesinde 2000 yılı Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre 21110, araştırma sahasını oluşturan ilçe merkezinde ise 10667 kişi yaşamaktaydı. Bu verilere göre ilçe genelinde aritmetik nüfus yoğunluğu 413.9 kişi/km2, kasaba merkezinde ise 706.4 kişi/km2'dir.Araştırma sahasında temel ekonomik faaliyetleri tarım oluşturmaktadır. Arazinin engebeli olmasına rağmen tarım alanları oldukça fazla yer tutmaktadır. Tarım alanlarının büyük bir bölümü de fındık ve çay bahçelerine ayrılmıştır. Hayvancılık faaliyeti, bahçe tarımının ön planda olması ve arazinin büyük bir kısmının dikili alanlardan oluşması nedeniyle gelişmemiştir. Buna karşılık araştırma sahasının Karadeniz kıyısında bulunması balıkçılık faaliyetlerini ön plana çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Consisting the research field of this study, Eynesil district centre is located on the Eastern part of Black Sea Region. The district, forming the eastern border of Giresun, the city which it is dependent administratively, is 75 km range of the city centre and its distance to Trabzon city centre is 62 km.The research field carries the general characteristics of Eastern Black Sea Region in respect to superterrestial figures. The area, in which the Black Sea climate system is dominant, receives a heavy rainfall in every season. The existence of water and isolating conglomerate level on the ground has laid the ground for a frequent stream network through the shore. In relation to these factors, the area is cleaved by many streams running in North-South direction. When the climate is taken into consideration the flora should be consisted of large leaved trees, however, a good deal of these forests was destroyed in order to open areas for hazelnut and tea gardens.The research field consists of five different quarters which are in the borders of the municipality administratively and which are also forming the district centre. As regards to the settlement geography, the district centre carries the characteristics of a typical agriculture-service town with its developed services and agricultural facilities.According to the general census of population held in year 2000, the population of Eynesil was 21110, and the population of the district centre, which is also the research field of this study, was 10667. According to these data, the density of the population in general is 413.9 persons/km2 and the density of population in the district centre is 706.4 persons/km2.In the research field, the basic economic activity is agriculture. Although the land is undulating, there is a great deal of agricultural fields. Most of these fields are consisted of hazelnut and tea gardens. Since the garden agriculture is common and the most of the land is planted, stockbreeding is not developed. However, since the research field is located on the Black Sea coast fishery is quite developed.