Türkiye'de illerin yeniden yapılandırılması ve il kuruluşunun maliyeti
- Tez No: 211291
- Danışmanlar: PROF.DR. AZİZ KUTLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Türkiye'de genel yönetimin taşra örgütlenmesinde esas alınan ?il sistemi? Osmanlı İmparatorluğu'ndan günümüze kadar çeşitli aşamalardan geçerek gelişmiştir. Mevcut 81 ilin büyük bir bölümü, tarihsel süreç içerisindeki siyasal, ekonomik, sosyal ve toplumsal değişimler ya da politik zorlamalar sonucunda bugünkü niteliklerine kavuşmuşlardır. Gelinen aşamada, yönetsel yapının taşra örgütlenmesi açısından yönetim deseninde bozulmalar başlamıştır. Bunu en önemli nedenlerinden birisi de objektif ölçütlere dayanmadan yeni iller kurulmasıdır. Anayasa ve yasalarda il kurulması açısından getirilen ölçütlerin içerikleri belirsiz ve sayıları yetersizdir. İllerin yeniden düzenlenmesinde hem mevcut ölçütlerin içeriklerini belirginleştirmek ve hem de esas alınabilecek diğer değişkenleri belirlemek suretiyle bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Toplam üç bölümden oluşan bu inceleme; giriş bölümünde, illerin sayısındaki artışın ve il kurulmasında temel alınan mevcut ölçütlerin yetersizliği; birinci bölümde, il yönetiminin tarihsel gelişimi, illerin yeniden düzenlenmesine ilişkin süreç,illerin yeniden düzenlenmesi ile ilgili araştırmalar ve yeniden düzenlemenin yöntemi; ikinci bölümde, illerin, yeniden düzenlenmesinde dikkate alınması gereken ölçütler, üzerinde durulmuştur. Üçüncü ve son bölümde ise, il kuruluşunun ortalama maliyeti hesaplanmış ve bu kapsamda değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As a basis for the rural organization of central authority, the ?provincial system? has undergone an evolving period through various stages since the Ottoman Empire. In the historical process, most of the existing 81 provinces have gained their present status through political, economic and social changes or by political enforcements. At present stage, deformations on the management fabric have begun in terms of rural organization of the administrative structure. One of the most important reasons for this deformation is the setting up of new provinces on subjective criterion. The contents of the criteria stipulated in the Constitution and the laws for setting up provinces are unclear, and the numbers of these criteria are insufficient. This work has been carried out with a view to both clarifying the contents of the present criteria and determining other variables for the reorganization of the provinces. The thesis consists of three chapters. In the introduction, the rise in the number of provinces and lack of criteria which are taken into consideration while establishing provinces; in the first chapter, historical development of the provincial administration, processes in Turkey for the reorganization of provinces and methods of reform, in the second chapter, criteria to be taken into consideration in reorganizing provinces has been outlined. In the three and the last chapter, governers survey is exaluated and within the scope of reforming provinces, some comments are proposed.