Belediyelerde yönetişim ve müşteri-vatandaş odaklılık tartışmaları
Governance in municipilaties and debates on focused on customer citizen
  1. Tez No: 211292
  2. Yazar: FETHULLAH DUMAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RACİ KILAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
1980 sonrasında Dünya'da birçok ülkede oldugu gibi Türkiye'de de meydana gelen liberallesme rüzgârı, özel sektörün büyümesine ve gelismesine yol açmıstır. Özel sektörün büyük bir hızla büyümesi sonucunda, bu sektörde verimliligi, etkinligi ve kaliteyi artırmak amacıyla birçok yaklasım ortaya çıkarılmıstır. Yönetisim, bu yaklasımlardan sadece biridir. Yönetisim olgusu, yöneten ile yönetilen arasındaki iliskiyi yeniden düzenleyerek, tüm aktörlerin yönetime katılmasını ve ortak kararlar alınmasını amaçlayan bir yaklasımdır. Günümüz kamu yönetimi anlayısında, hizmetlerin hizmeti sunandan ayırt edilememesi, yönetisimi ve devamında vatandas odaklı bir anlayısı, genel anlamda kamu yönetiminde ve özel anlamda belediye yönetimlerinde önemli bir temel gereklilik haline getirmistir. Yine seffaflık, katılım, verimlilik, hukukun üstünlügü, esitlik gibi ilkeleri içinde barındıran yönetisimin belediyelerde uygulanması, halkla bire bir ve halkla iç içe olan belediyeler için de önemli bir yönetsel tercih haline gelmistir. ste bu nedenle gerek merkezi yönetimlerde ve gerekse yerel yönetimler açısından etkin bir yönetisim uygulamasının saglanabilmesi için ortak çabaların ortaya konulması bir zorunluluk olmustur. sletme yönetimleri açısından verimlilik, etkililik, kaliteyi artırmak ve daha iyi bir hizmet sunmak amacıyla ortaya çıkan ?müsteri odaklılık? yaklasımının kamuya uygulanıp uygulanamayacagına yönelik tartısmalar artarak devam etmektedir. Kamu hizmetinin anlamından hareketle konuya bakıldıgında, temel olan yaklasım, halkın kamu hizmetleri anlamında alacaklı, devletin ise borçlu konumunda oldugudur. Dolayısıyla kamu yönetimleri açısından önemli olan nokta öncelikle hizmetlerin sunumunda ?verimlilikten? ziyade ?hizmetsel etkililigin? saglanması, diger bir ifade ile tüm vatandasların esit olarak kamu hizmetlerinden faydalanmasıdır. Bu nedenle hizmetin alıcısı olan vatandasların hizmetin etkili olarak sunulması konusundaki taleplerinin neler oldugunun ögrenilmesi zorunlulugu, yönetsel açıdan müsteri kavramından ziyade vatandas odaklı bir yaklasımının gerekliligini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
After 1980, as in a lot of country in the world, the wind of liberalism which had been emerged also in Turkey, has given way to the growing and developing of private sector. On the result of private sector?s growing with a high speed, there had been made a lot of approaches with the aim of increasing the productivity, activity and high-quality in this important sector. Governance is only one of these approaches. Governance is an approach which rearrange the relation between manager and the one who is managed and it is an approach which aims both of the actors? to join to the management and to take associate decisions. In municipalities, the practicing of Governance which contains the principles like transparency, joining, productivity ,superiority of law and equality, have became an important topic for the municipalities which are connected with the nation In today?s public administration concept, the fact that services can not be separated from the ones who present it has rendered governance then citizen centered understanding a vital basic necessity in general sense in public administration in specific sense in municipal administrations Again application of governance which contains principles such as transparency, participation efficiency, rule of law equality in local administrations has become an important managerial preference for local administrations that have good relations with the public. For this reason to make joint efforts for providing an active governance application has become an obligation in terms of both local administrations and central managements. Debates on whether or not approach of client centeredness which emerged in order to offer better service, enhance quality, effectiveness, efficiency in enterprise managements Could be applied to the public are continuing increasingly. When looking at the subject from the sense of public administration, the basic approach is that the public is on the condition of creditor, and the government is on the condition of indebted. Consequently the important point for public administrations is providing effectiveness in services rather than efficiency when presenting services in other words all citizens benefiting from public services equally. Therefore obligation of learning the citizen?s demands who are on the position of service receiver on the subject of offering services effectively indicates the necessity of a citizen centered approach rather than concept of client from of managerial point.