Anadolu Selçuklularının Artuklular ile ilişkileri
- Tez No: 211356
- Danışmanlar: PROF.DR. MİKÂİL BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Oğuz boylarından Kayı veya Döğer'e mensup olan Artuk Bey'in oğulları tarafından kurulan Hısn-ı Keyfâ (1102-1231), Mardin (1106?-1409) ve Harput (1112-1124 ve 1185- 1233) Artuklularının, diğer devletler gibi komşularıyla münasebetleri olmuştur. Artukluların yine Oğuz boyundan (Kınık) olan Anadolu Selçuklu Devleti ile bazen ittifaklı, bazen de ihtilaflı bir şekilde seyreden ilişkilerinin özünde denge politikası vardı. Türk geleneğinde devlet hanedan üyelerinin malı sayılırdı. Bu nedenle Türklerde, tarih boyunca hanedan içi çatışmaları yaşanmıştır. Buna rağmen Selçuklular, Anadolu'da güçlü ve birleşik bir devlet oluşturabildiler. Ancak Artuklular hiçbir zaman birleşik ve güçlü bir devlet olamadılar. Onların bu parçalanmışlıkları, güçlenmelerine engel oldu. Bu nedenle devletler arasında izledikleri politikalarında, genelde güçlünün himayesinde kalmaya çalıştılar. Uyguladıkları bu denge politikasının gereği olarak, Anadolu Selçuklu Devleti ile de çeşitli diplomatik ilişkiler kurdular. Selçukluların himayesini aradıkları zamanlar olduğu gibi, onların düşmanlarına yanaştıkları dönemler de oldu. Bu nedenle kendilerinden güçlü bir devlet olan Anadolu Selçuklu Devleti'nden bile uzun yaşadılar. İki devlet arasındaki bilimsel, kültürel ve sosyal ilişkilerde, Artuklu coğrafyası önem kazanmaktadır. Çünkü Artuklu Devletleri, 640' ta Müslümanlarca fethedilmiş bir coğrafya üzerinde kuruldular. İslam ülkelerine komşu olmaları nedeniyle, İslam dünyasında meydana gelen gelişmelerin, Anadolu'daki ilk uğrak ve buradan Selçuklulara sirayet etme yeri konumundaydılar. Kısacası Artuklular müstakil olarak, Anadolu Selçuklu Devleti'ni etkilemedilerse bile, İslam dünyasındaki gelişmelerin taşıyıcısı oldular. Bu da Anadolu'da İslam kültürünün yayılması açısından son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
Hısnı Keyfa (1102-1231), Mardin(1106-1409) and Harput (1112-1124 and 1185-1233) Artuklu?s that were founded by sons of sir Artuk who was a member of Oghuz Tribes; Kayı or Doger, had relationships with their neighboring countries just like the other states. There was essentially a policy of balance in the relations which lasted sometimes in allience, but sometimes in the conflicts between Artuklus and Anatolian Selcukhlu state that was from the tribe of Oghuz (Kınık). According to the Turkish customs, the State was viewed as the property of The Royalty. Therefore there had been conflicts in the royalty throughout the history.İn spite of this,Selcukhlus had founded a strong and unıted state in Anatolia.But Artuklus had never became a strong and united state. Having became separated hindered them from becoming a strong state.That was the reason why they had generally tried to be under the costudy of the most powerful states. They had built various diplomatic relations with Anatolian Selcukhlus as a requirement of this policy of balance they applied. There were the times they seek for the costudy of Anatolian Selcukhlus as well as they were sided with their enemies.For this reason, they had reigned longer than Anatolian Selcukhlus who were stronger than they were. The geoghraphy of Artuklus had gained more importance in the scientific,culturel and social relationships between two States.Because, Artuklu States were built on the lands which were conquered by The Muslims in 640.As they were neighbor with the Islamic Countries,all kinds of developments in the Islamic World firstly passed into them and then into the Selcukhklu State via them. Briefly, even if Artuklu state had not influenced Anatolian Selcukhklu state independently,they had carried all the developments in the Islamic World to the Selcukhlu state.İt was crucially important in terms of the expansion of the Islamic Culture in Anatolia