Ortaöğretim son sınıf öğrencilerinin gelecek ile ilgili mesleki beklentilerinin bazı özlük nitelikleri açısından incelenmesi
Analyzing the senior class students occupational expectations for the future in terms of some brevity features
- Tez No: 211360
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu arastırmada ortaöğretim son sınıf öğrencilerinin gelecekle ilgili mesleki beklentilerinin bazı özlük niteliklerine göre farklılasması incelenmistir. Arastırmanın çalısma evrenini, 2006?2007 eğitim-öğretim yılında Karabük ?l Merkezi'nde öğrenim gören ortaöğretim son sınıf öğrencileri olusturmustur. Örneklem tesadüfi yöntemle seçilmistir. Verilerin toplanmasında, olusturulan `Gelecekle ?lgili Mesleki Beklenti Anketi ve Özlük Nitelikleri Belirleme Formu' kullanılmıstır. Verilerin analizinde SPSS 10.0 paket programı kullanılmıstır. Sorular, cevap verenlerin yüzdesine ve bazı özlük niteliklerine göre karsılastırılmıstır. Arastırma sonucunda, cinsiyet farkı olmaksızın, öğrenciler asağıda belirtilen özelliklerin bulunduğu mesleklerde çalısmak istemektedirler: · Toplumda saygı gören, · Kıyafet zorunluluğu olmayan, · Lüks yasam sağlayan, · Kazancı bol olan, · Sürekli yükselebileceği, · Yeteneklerini sergileyebileceği, · Çalısma saatlerinin aile yasantılarını etkileyemeyeceği, · Resmi tatillerini kullanabileceği, Devlet isine rahatça girebileceği ve kendilerini sıkmayacak bir meslekte çalısmak isteyen kız öğrencilerin cevapları, erkek öğrencilere göre daha olumludur. Yetistiği çevrede çalısmak isteyen, az çabayla çok para kazanabileceği, gösterisli bir meslekte çalısmak isteyen erkek öğrencilerin cevapları, kız öğrencilerden daha olumludur. Ailelerinin aylık gelir düzeyi ne olursa olsun öğrenciler, gelecekte seçecekleri mesleğin, onlara kazancı bol olup, lüks yasam sağlamasını istemektedir. Anne-babalarının eğitim durumları ne olursa olsun öğrenciler, sürekli yükselebileceği bir meslekte çalısmak istemektedir. Okudukları alan ne olursa olsun devlet isine rahatça girebileceği meslekte çalısmak istemektedir.
Özet (Çeviri)
This research is about the difference of Professional expectations of Secondary Education senior classes according to essential characteristics. The universe of the research includes senior class students who are educated in fields of Secondary education in Central Karabük in 2006-2007. The students to be applied for the universe of the research are chosen randomly. Survey of Professional Expectations for the Future and Essential Characteristics Determination Form are used for the research. The research data is analyzed by SPSS.10 package program. The questions are compared between the percentage of the answerer numbers and some essential characteristics. According to the findings of the research; without gender difference, students want to work in a profession which has tendency of high-status, free attire, high income, professional rise, which is suitable for their abilities, which lets using formal holidays and which doesn?t effect their family life. The answers of female students who prefer to work in a profession which enables them to work for the government and which doesn?t fully occupy their lives are more positive than the male students? answers. The answers of male students who prefer to work in a profession in their hometowns, which enables them to gain much with little effort and which is more prestigious are more positive than the female ones?. No matter how high their families earn monthly, students prefer to work in a profession which serves them for luxury and high income. No matter how high is the education level of their families, students prefer a profession, in which they can continuously get rise. Students want to work in a profession which enables them to work for the government easily.