Salnâmelere Göre Konya Vilayeti ( Sosyo-Ekonomik Ve Kültürel Yapı)
Konya provice according to the salname ( soscio-ekonomical and cultural structure)
  1. Tez No: 211364
  2. Yazar: ADEM TOPKAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN MUŞMAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Salnâme, bir senelik hadiseleri topluca göstermek üzere tertip olunmuş eserler için kullanılmış bir tabirdir. Farsça sene demek olan sal ile yine Farsça mektup, kitap manasına gelen nâme kelimesinin birleştirilmiş şeklidir. Bu tabirin bu günkü karşılığı yıllıktır. Türklerde ilk resmi salnâme, Osmanlı imparatorluğunda Tanzimat'ın ilanından sonra 1847 yılında yılda bir kez resmi devlet yıllığı (Salnâme-i Devlet-i Osmaniye) olarak çıkarılmaya başlanmıştır. İlk vilayet yıllıkları Trabzon, Diyarbakır, Hüdavendigar, Konya, Kastamonu merkezlerinde 1869- 1870 yıllarında çıkarılmaya başlandı. Konya Vilayeti'nde çıkarılan ilk vilayet salnâmesi H. 1285 (M. 1868) yılı salnâmesidir. En son çıkarılan salnâme ise H. 1332 (M. 1914) yılında çıkarılan salnâmedir. Bu salnâmelerde Konya Vilayeti'nin sosyal, ekonomik, kültürel, idarî, askerî vb yapısı hakkında bilgi edinmemiz mümkündür.
Özet (Çeviri)
Salname is a term used for works compiled to show events of a year as a whole. It is a combined form of the word ? Sal? that means year in Persian and ? name? that means letter, book again in Persian. Today?s eqivalent of this term is almanac. The first official salname of Turks was started to be published in 1847 once a year as to be Official State Almanac (Salname-i Devlet-i Osmaniye), after the declaration of political reform in Ottoman Empire. The Almanac of the first provinces was started to be published between 1869 and 1870 in the centers of Trabzon, Bayarbakir, Hudavendigar, Konya, Kastamonu. The first provincial salname (almanac) published in H. 1332 (1914 CE). It is possible to obtain knowledge in these almanacs about the structure of Konya province in aspects of social, economic, cultural, administrative, military etc.