Tıbbi müdahale olarak organ ve doku nakli ve ceza sorumluluğu
As a medical invention of organ and tissue transferring and punishment blame
- Tez No: 211365
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAKAN HAKERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Organ ve doku nakli kişilik haklarını doğrudan doğruya ilgilendirdiği için önem taşımaktadır. Burada vücut bütünlüğüne yönelik olarak bir müdahale söz konusudur. Bu nedenle de gerek ölüden gerekse yaşayan kişilerden yapılacak olan organ ve doku naklinde hukuka uygun hareket edilmelidir. Bu açıdan kişilerin rızasının alınması ve bu rızanın alınmasında da kişilerin yeteri kadar aydınlatılmış olması gerekmektedir. Ölülerden yapılacak olan organ ve doku naklinde Organ ve Doku Nakli kanunu'nun 14. maddesinde belirtilen zorunluluk hallerinden herhangi birisi söz konusuysa ya da kornea gibi kişinin vücudu üzerinde değişiklik yapmayan organ ve doku alınmasında açık rıza şartı aranmamıştır. Ayrıca organ ve doku naklini uzman kişilerce ve yeterli miktarda araç ve gerece sahip sağlık kuruluşlarında yapılmalı ve naklin başarılı olabilmesi için gerekli tetkikler yeteri kadar yapılmalıdır. Ayrıca gerçekleştirilecek olan organ ve doku nakli alıcıyı iyileştirmeye yönelik olarak yapılmalıdır. Hukuka aykırı olarak organ ve doku nakli söz konusu olacak olursa bu halde fail TCK m.91 kapsamında cezalandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Organ and tissue transplantation has great important since it directly concernspersonal rights. There is interference to the unity of the body. Thus, during thetransplantation of organs and tissues from the corpse or a living body, laws should beconsidered. From this aspect, people?s consent should be obtained and they should beenlightened enough while convincing those people. If there is any of the obligatoryconditions determined in 14.th article of law related to the transplantation of organs andtissues from corpses or organs and tissues such as cornea that will be taken from thecorpse doesn?t make any difference in the body, there is no need for allowance. Besides,the transplantation should be performed by expert people in health centres withnecessary tools and equipments and necessary examinations should be performed toachieve success. Moreover, the transplantation of organs and tissues should be carriedout in order to cure the receiver. In case there is a transplantation of organs or tissuescontradictory to laws, this perpetrator will be punished according to article 91 ofTurkish Criminal Code (TCK).