İlkokul yöneticilerinin seçiminde kullanılan ölçütler hakkında öğretmenlerin görüşleri
- Tez No: 21137
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Bu çalışmada ilkokullarda yönetici atamalarında kulla nılan ölçütler hakkında öğretmenlerin görüşlerinin neler olduğu araştırılmıştır. Araştırmanın evrenini Bolu İli merkez ilçe merkezinde 1991-1992 öğretim yılında bulunan İlköğretim Kurumlarından 11 İlkokul ve 3 İlköğretim Okulunun I. kademesinde görev yapan 369 ilkokul öğretmeni oluşturmuştur. Araştırma evre ninin tamamına ulaşılma olanağı olduğundan örneklem alınma mış, ankete yanıt veren 303 kişi, çalışma evrenini oluştur muştur. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen anketin evrendeki öğretmenlere uygulanması ile elde edilmiştir. Elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir: Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurum Yönetici liklerinin Nitelikleri İle Atanmaları Hakkında Yönetmelik' in 7. maddesinde adaylarda aranılan genel Niteliklerle il gili“a-Eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfında olmak ve bu sınıfta görev alacaklarda aranan nitelikleri taşımak. b-B- ğitim ve öğretim hizmetleri sınıfında adaylığı kalkmış ol mak. c-Kalkınmada öncelikli iller dışında kalan yerlerdeki okul ve kurum yöneticiliklerine atanacaklar için zorunlu hizmetini yapmış olmak. ç-Memuriyete engel olacak derecede olmasa dahi, taksirli suçlar hariç hapis cezasına mahkum edilmemiş ve son beş yıllık hizmet suresi içinde aylıktan k-”.'r kesme veya maaş kesimi cezasından daha ağır bir disiplin cezası almamış olmak. d-Sicil raporlarına, göre son üç yıl lık hizmet süresi içinde olumsuz sicil almamış olmak.“ öl çütlerinin tamamı, 8. maddedeki özel şartlardan ”İlkokulla ra müdür olarak atanacak ilkokul öğretmenlerinden en az 15 hizmet yılını dolduranlardan A tipi okul için 6 yıllık, B-C tipi okullar için 3 yıllık yöneticilik süresinin aran maması“ ölçütü, 9. maddedeki tercih sebepleri ilgili ölçüt lerden ”Yöneticilik alanında eğitim görmüş olma ile alanla rında eğitim, kurs ve seminer görmüş olma“ ölçütleri 1. de rece kabul görmüştür. İlgili yönetmeliğin 8. maddesinin III”a-A tipi okul ve kurumlara müdür olarak atanacaklar için en az 12 yıl hizmeti bulunmak ve bu hizmetin en az altı yı lını yönetim kademelerinde geçirmiş olmak. b-B tipi okul ve kurumlara müdür olarak atanacaklar için en az dokuz yıl hizmeti bulunmak ve bu hizmetin en az 3 yılını yönetim ka demelerinde geçirmiş olmak. c-G tipi okul ve kurumlara mU«u dür olarak atanacaklar için en az 6 yıl hizmeti bulunmak ve bu hizmetin en az 3 yılını yöneticilikte geçirmiş olmak“ özel şartlarla ilgili ölçütler, 9. maddesinin ”Yüksek lisans veya doktora yapmış olmak“ tercih sebebi ile ilgili ölçütü 2. derecede kabul görmüştür. Ayrıca, ilgili yönetmeliğin 9» maddesindeki ”Bakan, müsteşar, vali veya kaymakamlarca te şekkür, takdirname veya aylıkla ödüllendirme ile taltif e- dilmiş olmak. Eğitim, öğretim, yönetim, işletmecilik veya mes leği ile ilgili alanlarda yayımlanmış eseri bulunmak. Yaban cı dil bilmek.“ tercih sebebi ile ilgili ölçütlerin öğret menler tarafından red edildiği görülmüştür. Bu bulgular ışığında şu öneriler yapılmıştır: 1. İlgili yönetmeliğin 7. maddesindeki genel nitelik lerle ilgili Ölçütler olduğu gibi kalmalıdır. Atamalarda bu ölçütlere titizlikle uyulmalıdır. 2. İlgili yönetmeliğin 9. maddesindeki tercih sebeple ri ile ilgili ”a-b-c fıkralarındaki“ ölçütler 9» madde kap samına alınmalıdır. Tercih sebebi olarak kullanılmalıdır* 3. İlgili yönetmeliğin 9. maddesindeki ”Yöneticilik alanında eğitim ve öğrenim görmüş olmak. Alanlarında eğitim, kurs ve seminer görmüş olmak“ ölçütler 8. maddedeki özel şartlar kapsamına alınmalıdır. /'.. 4. İlgili yönetmeliğin 9. maddesindeki tercih sebeple ri ile ilgili ”Ödül almış olmak. Yayımlanmış eseri bulunmak. Yabancı dil bilmek." Ölçüt olmaktan çıkarılmalıdır. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study; Teachers opinions have been resarched about what the criterias of appointment of administrators» So 369 teachers working in 11 primary schools and primary and secondary schools in the province of Bolu in 1991-1992 have gathered to discuss this subject. After the teachers have explained their opinions and the survey has been fi nished the result can be given in the following way 303 persons who gave answer to the inquiry formed the studying field. According to the general criteria given in the 7^ pa* ragraph of the national Education lav/ the managing staff in the primary schools must have the following criteria» a. They must work at education field and have all the cri teria wanted for this field. b. They must have finished the period of assistand teacher (they must have worked more than one year) c. The managing staff who will work in the National Educed., tion Departman t and in the primary schools must have don© their compulsory duty. ç. They mustn't have been punished with imprisonment except imprudent offenses and they mustn't have had a punishment more important than having a less salary within the last fi ve years. d. They mustn't have had a negative judicial record in their personal files within the last three years.. According to the 8. paragraph of the National Education law the following criteria have been accepted as the first important one:“The primary school teachers who have worked for fifteen years are not wanted to have woked as a manager for six years in order to be a headmaster in A type primary schools and they are also 'wanted to have been educated to be a manager or have had a seminar on this subject.”According to the same paragraph the following criteria have been accepted as the second important one: Va. The primary school teachers who will be appointed aa headmasters in A type primary.schools must have worked at least 12 years and 3pent its 6 years in managing department b. The primary school teachers who will be appointed as he admasters in B type schools must have worked at least, 9 ye ars and spent its three years in managing department. c. The primary school teachers #ho will be appointed as he admasters in C type schools must have worked, at least, six years and spent its three years in managing department. The teachers who have been asked about the criteria for choosing the managing staff refused the following cri teria given in the 9 ^ paragraph of the National Education lav/. 1, Those who will appointed as the headmasters in the primary schools must have been given a letter of apprecia-* tion and rewarded with a higher salary by minister, governor of the province or by head official of the district. 2. They must have written books on Education Management and speak a foreign langvage. The following suggestions have been put farward to un der the light of the discoveries above: 1. The general criteria given in the 7“^n paragraph of the national Education Lav/ mustn't be changed. They must re main the same and these criteria must be applied seriously at the appointments., 2. The criteria about the special conditions given in the 8th paragraph ”in the a,b,c passages“ tnust be put into the 9 paragraph.lt mustn't be used as one of the reasons of preference. th 3. The reasons of preference given in the 9 paragraph ”to have an education on field administrators, to have an eduf“ cation, course and seminar.on their own fields.”must not be '*. th put into the special conditions in the 8 paragraph. 4. The reasons of preference given in the 9 paragraph“must have -been.rewarded, to have a written work which has VIbeen published, to knov; a foreign language.”must be taken out and not be applied. VII