İlköğretim okulu yöneticilerinin seçiminde kullanılan ölçütler hakkında yönetici ve öğretmen görüşleri
Teachers and school principals opinions on the necessity of the criteriar used at primary school principal selection
- Tez No: 73586
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRİN BURGAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
av ÖZET Bu araştırmanın amacı; ilköğretim okulu yöneticilerinin seçiminde kullanılan ölçütlerin gerekliliği hakkında yönetici ve öğretmen görüşleri arasında ve öğretmenlerin kendi görüşleri arasında fark olup olmadığını, seçme ölçütlerine ilişkin olarak öğretmen ve yönetici önerilerinin neler olduğunu belirlemektir. Araştırmanın evrenini, Ankara iline bağlı tüm ilköğretim okulu müdür ve öğretmenleri oluşturmaktadır. Örneklem 9 ilçe merkezinden seçilen 28 okulda görevli 1355 öğretmen ve 18 ilçe merkezinden seçilen 56 okul müdüründen oluşmaktadır. Verilerin tümü araştırmacı tarafından geliştirilen ve doğrudan araştırmacı tarafından öğretmen ve okul müdürlerine uygulanan iki ayrı anket yoluyla elde edilmiştir. Uygulanan her bir anket üç kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda araştırma kapsamına girenlerin cinsiyet, yaş, kıdem ve eğitim geçmişlerine ilişkin bireysel bilgilerini elde etmeye yönelik sorular yer almış, ikinci bölümde ise“MEB Okul ve Kurum yöneticiliklerine Atanma Yönetmeliği”hükümleri seçme ölçütleri olarak maddeler halinde verilmiştir. Öğretmen ve okul müdürlerinin seçme ölçütlerine katılma dereceleri 1-5 arasında yer alan değerlerde gösterilmektedir. Anketin son bölümde ise ankette yer alan toplam 19“MEB Okul ve Kurum Yöneticiliklerine Atanma Yönetmeliği”hükmü dışında, öğretmen ve müdürlerin önerilerini yazabilecekleri açık uçlu bir soru bulunmaktadır. Araştırmada dört alt probleme yanıt aranmıştır. Birinci alt problemde ilköğretim okulu yöneticilerinin seçiminde kullanılan ölçütlerin gerekliliği hakkında yönetici ve öğretmen görüşleri toplanmıştır. Yönetici ve öğretmenler“yüksek öğrenimi i olmak”ölçütüne %77.5,%73.1 oranlarında“tamamen”katılırlarken;“eğitim, öğretim, yönetim, işletmecilik veya mesleği ile ilgili alanlardayayımlanmış eseri bulunmak”ölçütüne %20.0, %26.4 oranlarında“hiç”katılmamaktadırlar, ikinci alt problemde ilköğretim okulu yöneticilerinin seçiminde kullanılan ölçütlerin gerekliliği hakkında yönetici ve öğretmen görüşleri arasında dört ölçütte (M6,M14,M15,M18) ilişkin olarak fark saptanmıştır. Araştırmanın üçüncü alt probleminde ilköğretim okulu yöneticilerinin seçiminde kullanılan ölçütlerin gerekliliği hakkındaki öğretmen görüşlerinin genellikle M5, M7, M8, M12, MlVdeki ölçütlere ilişkin olarak öğretmenlerin kıdemlerine, eğitim düzeylerine, bulundukları eğitim kademesine ve bulundukları ilçeye göre farklılık gösterdiği saptanmıştır. Son alt problemde okul müdüründe bulunması gereken ölçütlere ilişkin öğretmen ve okul müdürlerinin önerileri alınmıştır. Öğretmen ve yönetici önerilerinin, yönetici atamalarında politik atama ve kayırmalardan vazgeçilmesi yönünde yoğunlaştığı görülmektedir. Sonuç olarak araştırma bulgularına göre“MEB Okul ve Kurum Yöneticiliklerine Atanma Yönetmeliği”hükümlerinin çağdaş personel yönetimi seçme ölçütleriyle birebir bağdaşmadığı söylenebilir. Araştırma önerilerinden bazıları şunlardır; okul müdürlüğünün, öğretmenlik mesleğinden ayrı bir meslek alanı olarak kabul edilmesi ve okul müdürlerine bu kapsamda statü verilmesi, yöneticilik rollerini daha etkili bir şekilde oynayabilmeleri için hizmet-öncesinde ve hizmet içinde uygun bir eğitimden geçirilmeleri, okul müdürü seçme uygulamalarında öğretmen, veli, sendika, hizmetli, memurun da görüş bildirmesine olanak tanıyacak yeni seçme uygulamaları için fırsat yaratılması,“MEB Okul ve Kurumlarına Atanma Yönetmeliği”' nin çağdaş okul yöneticisinde bulunması gerekli kişisel, mesleki ve yönetsel özellikler göz önünde bulundurularak daha nesnel ölçütler ilave edilmek şartıyla yeniden düzenlenmesi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to determine differences between teachers' and school principals' and among teachers' opinions themselves on the necessity of the criteria used at primary school principal selection and recommendations of teachers and school principals with regard to the selection criteria. The population of this study constitutes of all teachers and schools principals at Ankara province. The sample comprises of 1355 teachers in 28 central schools selected from 9 sub-provinces and 56 center school principals selected from 18 sub-provinces. The study was carried out by two different questionnaire formed and applied directly by the researcher to teachers and school principals. Every questionnaire holds three parts. The first part constitutes of questions, seeking individual information such as sexuality, seniority and educational background, whereas, on the second part provisions of“MONE' s Regulation For School and Institution Administers Appointment”is converted into selection criteria as items. The degree for acceptance of principals and teachers to the selection criteria are shown between values 1-5. On the last part of the questionnaire an open- ended question takes place, where teachers and school principles can state their opinions expect from 19“MONE' s Regulation For School and Institution Administers Appointment”provisions. The study seeks answers to four sub-problems. On the first sub-problem opinions of teachers and school principals on the selection criteria of primary schools principals are collected. The ratio for acceptance of principals and teachers of“having a university degree”criteria is 77.5%-73.1% with“fully agree with”responsesVI 1 given, whereas, ratio for their acceptance of“having published works on education, training, management, business administration or any area related to their profession”criteria is 20.0%-26.4% with“not agree with”responses provided. On the second sub-problem differences between opinions of teachers' and school principals' on the selection criteria of primary schools principals are collected on four criteria (16, 114, 115, and 118) and those comments of the teachers on necessity of the criteria used for selection of primary school principals differ due to their seniority, to their education level, to their educational status and to the sub-province they have lived with regard to those criteria stated in 15, 17, 18, 112, and 117. Final sub-problem of this research has included recommendations of teachers and school administrators on the criteria for the selection of primary school administrators. It has been determined that recommendations of teachers and principals have focused on removal of political thinking and preferential treatment in principals' appointment. Finally, it is possible to stated that the provisions of“MNE's Regulation For School and Institution Administers Appointment”don' t the most ef icacious meet the contemporary personnel administration selection criteria. Some of the recommendations with regard to the study are as follows : school administration should be considered apart from teaching as an occupation and school principals should be given a statue with regard; school principals should be given formal pre-service and in-service education; teachers, parents, labor unions, school servants, and civil servants should be given chance to participate school selection applications; the provisions of“MNE' s Regulation For School and InstitutionV11X Administers Appointment”should be reviewed in accordance to the contemporary personnel administration selection criteria in terms of objective characteristics such as individual, occupational and managerial ones.