İbn rüşd'ün 'Bidayetü'l-Müctehid' adlı eserinde Zâhirî mezhebine ait görüşlerin tahkiki
The investigate Ibn rüsd's attiribtions to Madhab of Zâhirî in his book Bidayetü'l-Müctehid
- Tez No: 211379
- Danışmanlar: PROF. ORHAN ÇEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Din, Hukuk, Biography, Religion, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çalısmamızda bn Rüsd'ün hilaf kitabı niteliginde olan Bidâyetü'l-Müctehid adlı eserinde Zâhirî mezhebine dair naklettigi görüsleri tahkik etmeye çalıstık. Tezimizde de bahsettigimiz üzere bir mezhebe mensub bir alimin baska bir mezhebin görüsünü naklederken bazı hatalara düstügü görülür. Bunların sebepleri arasında mezhebî taassub, objektif olamama, diger mezhebin ana kaynaklarına ulasamama, ıstılah farklılıgından dogan yanlıs anlasılmalar, herhangi bir kaynaga dayandırılmadan zihindeki kanaatle yetinme gibi durumlar sayılabilir. bn Rüsd'dün de eserinde Zâhirîlerin görüslerini verirken bazı hatalara düstügü görülür. Bu hatalar mezhebî taassub ve objektif olamamaktan kaynaklanmamaktadır. Bidâyetü'l-Müctehid'de Zâhirîlere dair 552 görüs incelenmis olup, 44 hatalı görüs tespit edilmistir. Bunlar 1. bölümde Taharet, Namaz, Oruç, Hac, Cihad, Yemin, Nezir, Kurban konularında; 2. bölümde Nikah, Talak ve zıhar konularında, 3. bölümde Büyu', Müsakat, Rehin, Teflis, Lukata, Hibe, Itk, Ümmü'l-veled ve Feraiz konularında; 4. Bölümde Akdiye konularındadır.
Özet (Çeviri)
In our study, we tried to investigate Ibn Rüsd?s attributions to madhab of Zâhirî in his book Bidayetü'l-Müctehid. As we mentioned in our thesis, it can be seen that a scholar from one madhab may fall into error when he guotes an idea from another scholar from another madhab. It can be seen when he gave madhab of Zâhirî?s ideas Ibn Rüsd made mistakes in his book. These mistakes stem from fanatism of madhab and being subjective. In Bidayetü'l-Müctehid, 552 notions about madhab of Zâhirî are studied and 44 of them were determined as false. These notions are classified in four chapters. In the first chapter there are ablution, prayer, fast, pilgrimage, jihad, swear, victim pray. In the second chapter, there are marriage and divorce and zıhar. In the third chapter, there are Exchange, pawn, bankruptcy, article found, gift, shares in estate; in the fourth chapter, there are contract.