İnanç açısından kur'an ve sünnet'te evrensel ahenk
Universal order in the Quran and the sunna from aspect of belief
  1. Tez No: 211380
  2. Yazar: ADİL COŞKUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DURMUŞ ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Evrendeki düzen, gerek Kur'an ve gerekse sünnette üzerinde oldukça fazla durulan konular içerisindedir. Kur'an'ın birçok yerinde mükemmel denebilecek bir işleyişe sahip olan evrene dikkat çekilmiş, bu işleyiş üzerinde düşünüp bundan hareketle yüce Allah'ın varlığına ulaşmamız gerektiği sık sık vurgulanmıştır. Belki de Kur'an bu konu üzerinde çok geniş durup, söylenecek çok fazla şey bırakmadığı için Hz. Muhammed bu konu üzerinde çok fazla durmamış olmakla beraber, yine de bazı rivayetlerde Peygamberin de bu konu üzerinde tefekkür ettiği ve insanları da düşünmeye davet ettiği görülmektedir. Özellikle son asırlardaki bilimsel gelişmeler de Kur'an ve sünnetteki bilgileri destekler mahiyettedir. Evrendeki kusursuz işleyiş bilimsel verilerle ispatlanmış ve uzay sisteminde en küçük bir eksiklik veya sapma olması durumunda dünyanın sonunun geleceği bilimsel verilerle ortaya konmuştur. Evrendeki bu mükemmel işleyişin bir tesadüfler zincirinin eseri olduğu düşünülemez. O halde Kur'an ve sünnet'te de belirtildiği gibi bu işleyiş, yüce Allah'ın varlığı ve birliğinin en büyük delillerindendir.
Özet (Çeviri)
The order in the universe is one of the subjects which are paid attention to in both Quran and the Sunna. Universe that has great function is got interest in most pages of Quran with this aim, necessity of our reaching to existence of Got is emphasized. Perhaps, since Quran has a lot of information about this subject, Mohammad didn?t say so many things. In most hearsays, it is seen that our prophet has thought about this subject and invited people to think about it. Scientific developments in the last centuries support information in the Quran and the Sunna. Perfect function in the universe has been proved with scientific datum. If there is a small declination in the system of space, it is proved that the end of the world will come closer with the scientific datum. It can?t be thought that this perfect function in the universe is a result of chain of chances. This function is one of the big proofs of existence of Got as it is stated in the Quran and the Sunna.