İbn Rüşd'ün Bidâyetü'l Müctehid adlı eserinde Malikî ve Şafiî mezhepleri arasındaki ihtilaflar ve sebepleri -Kitabü'n-Nikâh özelinde-
The reasons and conflicts betwen malikî and şafiî sects in the book Bidâyetü'l Müctehid by Ibn-i Rusd - spesific to Kitabu'n Nikâh-
- Tez No: 505570
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRULLAH DUMLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Hicri 5. asırda Endülüs'te yaşamış ve Malikî mezhebine mensup olan İbn Rüşd, mezhepler arası mukayeseli Bidâyetü'l-Müctehid ve Nihâyetü'l-Muktesıd adlı eseri yazmıştır. Bidâyetü'l-Müctehid ve Nihâyetü'l-Muktesıd adlı eser Malikî, Hanefî, Şafiî, Hanbelî, Zahirî mezheplerinin yanında birçok müctehid imamların delilleriyle birlikte görüşlerinin yer aldığı önemli bir kaynaktır. Tezimiz, bu eserin Kitabu'n-Nikâh bölümünde Malikî ve Şafiî mezhebinin ihtilaflar ve sebeplerini ele almaktadır. Malikî ve Şafiî mezhebi arasında nikâh konusunda çok sayıda görüş ayrılıkları olmuştur. Bu farklı görüşler, akit öncesi başta olmak üzere, akdin rukünleri, akdin geçerlilik şartları, akdin malî sonuçları ve muhayyerlik sebepleri gibi konulardan ortaya çıkmıştır. Aslında mezkûr konuların tamamında ihtilaf olmamıştır; bazen bir konuda ittifak olduğu halde, konunun teferruatında ihtilaf olmuştur. Örneğin; her iki mezhep arasında mehrin gerekliliği konusunda ittifak olmasına rağmen; mehrin alt sınırı konusunda ihtilaf olmuştur. Malikî ve Şafiî mezhebi arasında meydana gelen görüş ayrılıklarının birçok sebebi vardır. İki mezhep arasında ortaya çıkan farklı görüşler; nassın yorumlanması, delillerin tearuzu, mesalih-î mürsele, mürsel hadisin hücciyyeti, farklı delilleri esas almak, nehyin delaletine yönelik yaklaşım farklılığı ve amel-i ehli medine gibi farklı nedenlere dayanır. Zikredilen sebeplerin bir kısmı usule ilişkin, bir kısmı istinbat ve bir kısmı da mezhep imamlarının ictihat kabiliyetleriyle ilgilidir.
Özet (Çeviri)
İbn-ı Ruşd, who lived in the 5th century of hijri calendas in Andalusia and was subject of Malikî sect, wrote the book Bidayetu'l- Muctehid and Nihayetu'l-Muktesid which is a comparison of sects. This book is an importont source in which is present many imams' views with their profs alongside with Şafiî, Hanefî, Malikî, Hanbelî and Zahirî sects. Our thesis includes the conflicts and reasans of Şafiî and Malikî sects on Kitabu'n-Nikâh part of it. There have come about many canflicting vicws on the subject of matrimony. These different views, have occured on consignation reasons. The components, validity conditions, financial outcomes of the treaty. In fact all of these so-called topics haven't been subject to conflict, sometimes there has been alliance on a subject on the whole but disaccord on the details. For example, both sects agree on the necessity of the bridewealth neverthless disgree on its details. There are many reasons for the disagrements betwen Malikî and Şafiî sects. Different opinions betwen the two sects', depend upon the behaviours and attitudes of madina residents, diffenent opproaches to the reasons of forbidance, considering diffent profs, the prof of mürsel hadis, mesalihi mursele, the differentiation of profs and the commentation of nass. Some of the reasons mentioned above are related to the style, İstinba, while others are realated to the abilities of the sect imams.