Sadreddin Konevî'nin kelami görüşleri
Theological thoughts of Sadreddin Konevi
- Tez No: 211395
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DURMUŞ ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Sadreddin Ebu'l-Meali Muhammed b. shak b. Muhammed b. Yusuf b. Ali el- Konevî, h.606 / m.1210 yılında Malatya'da dünyaya gelmistir. En büyük seyh anlamına gelen Seyh-i Ekber Muhyiddin bn-i Arabî'ye nispetle tesekkül etmis olan Ekberiyye tarikatının en büyük temsilcilerindendir ve bn-i Arabî'den sonra, büyük seyh anlamına gelen Seyh-i Kebir olarak anılmaktadır. Sadreddin Konevî'nin slam düsünce tarihine yapmıs oldugu katkılar söyle özetlenebilir: bn-i Arabî tarafından ortaya çıkarılan ve gelistirilen iki önemli tasavvuf kavramı; Vahdet-i Vücud (Varlıgın Birligi) ve nsan-ı Kâmil (Kâmil, olgun insan) anlayısı, Konevî tarafından sistematik bir sekilde olgunlastırılmıs ve zirve noktasına ulastırılmıstır. Subjektif Tanrı inancı olarak bilinen düsünce ise Konevî tarafından ?lah-ı Mu'tekad? olarak isimlendirilmistir. Ona göre; her insan kendi nefsinde olusturdugu seye Tanrı diye iman etmektedir. nsana bu kabiliyeti veren ise yine Allah'tır. Yani bütün insanlar, zihin ve inançlarında gelistirdikleri Tanrı tasavvuruna ibadet etseler bile, hiç kimse gerçekte Allah'tan baskasına ibadet etmemistir. Tasavvuf felsefesi açısından, bn-i Arabî ekolü olan Ekberî irfanının en büyük temsilcisi ve bu fikirlerin Anadolu'da yayılmasının en önemli etkenlerinden olan Sadreddin Konevî, 16 Muharrem 673 / 22 Temmuz 1274 yılında Konya'da vefat etmistir. Konevî düsünce sisteminde herhangi bir kelam mektebini dikkate alarak veya kelam ekollerinden birine baglı kalarak görüs beyan etmemektedir. Konevî'nin düsüncelerinde felsefî etkiler gözlenmekle beraber, genel anlamda O, Ehl-i Sünnet inancına sahiptir. Fakat Konevî, Vahdet-i Vücud ve Sudûr gibi Kâinatın yaratılıs asama ve sekillerini açıklarken bu felsefî etkiler ön plana çıkmakta ve klasik Ehl-i Sünnet düsüncesinden uzaklasmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sadreddin Ebu?l-Meali Muhammed KONEVI who is the son of Ali?s, Yusuf?s, Muhammed?s, Ishak?s had been born in 1210 the Gregorian Calendar / 606 in the Hegira Calendar in Malatya Turkey. He is one of the earliest and the biggest representative of the Ekberiyye Dervish Order (sect) which was formed in the name of Muhyiddin Ibn-i Arabi the Seyh-i Ekber (the Great Sheikh) meaning the biggest sheikh or the greatest sufi. Muhyiddin Ibn-i Arabi is also distinguished with name Seyh-i Kebir (the Great sufi). Sadreddin Konevi?s contributions to the Islamic Idea History are to be summarized as : The doctrines of Vahdet-i Vucud (unity of existence ) and Insan-i Kamil (mature man, perfect man, the saint ) have been systematically developed and peaked by Konevi. The idea commonly know as subjective god belief was named as ?Ilah-i Mu?tekad? by Konevi. According to him ; every body believes to object as his god that he did personally formed in his mind. This ability was also given to man by Allah. That is to say also the hall of the human worship to their god imagination which they were formed in their mind. However, in reality nobody was worshipped god no other than the Allah. Sadreddin Konevi who is the one of the biggest representative of the Ekber? understanding / Ibn-i Arabi doctrine and most important factor extending these ideas in the Anatolia was died in Konya on 16.th of Muharram 673 the Hegira Calendar / on 22.nd of July 1274 the Gregorian Calendar. Konevi has not declared his opinions under or according to any theological doctrine. In generally he believes in Ehl-i Sunnah (followers of the Prophet?s Sunnah) in spite of detected some philosophical influence. But he digress from the classical idea of ?Ehl-i Sunnah? this philosophical influence goes to the fore in his work whenever he explains the creation phases and forms of the universe like as Vahdet-i Vucud and Sudur.