Sosyal güvenlik hukukunda genel sağlık sigortası
General health insurance in the law of social security
  1. Tez No: 211412
  2. Yazar: YALÇIN BOSTANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK HADİ SÜMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 357
Özet
Sosyal Güvenlik Hukukunda Genel Sağlık SigortasıSosyal güvenlik, en genel anlamıyla belirli sosyal risklerin yol açabileceği gelir kayıpları ve gider artışlarına karşı kişilerin korunarak güvenliklerinin sağlanmasıdır. Sosyal güvenlik anlayışında yaşanan gelişmeler sonucunda, sosyal güvenliğin anayasal bir hak olması, toplumun bütününe belirli sosyal ve ekonomik risklere karşı güvence sağlaması ve kamu kurumları aracılığıyla yerine getirilmesi anlayışı egemen olmuştur. Hastalık sigortasının sosyal güvenlik rejiminde önemli bir rolü vardır. Hastalıkların önlenmesi ve kişilere tedavi imkanı sağlanması sağlık politikasının temel unsurudur. Uzun zamandır tartışılan Genel sağlık sigortası sistemi sosyal güvenlik reformu çerçevesinde ülkemizde uygulanmak istenmektedir. 5510 sayılı ?Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu? ile sağlık hizmetlerini, Türkiye'de yaşayan herkesi kapsayacak biçimde eşit ve tek bir yapıya kavuşturmak öngörülmüştür. Genel sağlık sigortasının temel amacı ülkenin tüm nüfusuna adil, herkesin ulaşılabileceği, daha geniş kapsamlı sağlık hizmetlerini sunmak olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
General Health Insurance In The Law of Social SecurityIn its broadest meaning, social security is ensuring the security of people by protecting them against revenue losses or increases in expenditures which may result from certain social risks. After the development of understanding of the social security, to be a constitutional right, to provide a security against basic social and economic risks to the whole public, and to provide by public institutions of social security understanding were effective. Health insurance has a base role in the regime of social security. To avoid illnesses and to provide means for treatments are the fundamentals of the health policy. The General Health Insurance System, which is discussed for a long time, is desired to be implemented with the reform of social security in our country. The main objective of the General Health Insurance is to provide equal health services to every citizen, which are easily accessible and covering a wider scope.