Türk İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku kapsamında yabancı işçi
Foreign worker within the scope of Turkish Labour Law and Social Security Law
  1. Tez No: 264923
  2. Yazar: ÖZGE YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ ŞAHLANAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Anayasa'da çalışma hakkı, md.48 ve 49 uyarınca herkese tanınmıştır. Ne var ki, Anayasa'nın 16. maddesinde yer verilen yabancılar için temel hak ve özgürlüklerin uluslararası hukuka uygun olarak kanunla sınırlanabileceği hükmü gözetilerek yabancıların çalışma hakkına ilişkin olmak üzere çeşitli kanunlarda birtakım sınırlama ve yasaklar öngörülmüştür. Söz konusu yasaklar, kamu güvenliği, kamu düzeni, kamu sağlığı, kamu yararı gibi nedenlerle belirli iş ve meslekler bakımından kabul edilmiştir. Bu yasaklar kapsamına girmeyen işler bakımından yabancıların Türkiye'de çalışabilmeleri ise, ?Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanun? uyarınca çalışma izni almalarına bağlıdır.Türkiye'de çalışma izni almak suretiyle çalışan yabancılar, sendika hakkı bakımından birtakım istisnalar dışında vatandaşlarla eşit haklara sahiplerdir. Toplu iş sözleşmesinden yararlanma ve grev hakkına ilişkin olarak ise, Türk hukukunda yabancıyla vatandaş arasında mutlak bir eşitliğin benimsendiği ifade edilmelidir. Bir iş sözleşmesine dayanarak çalışan yabancılar, sosyal güvenlik hukuku kapsamında da belirli istisnalar dışında, Türk vatandaşlarıyla eşit haklara sahiplerdir. Bu kapsamda yabancı işçiler, çalışmaya başladıkları andan itibaren zorunlu olarak sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kapsamında sigortalı olacak, gerekli koşulları yerine getirmeleri kaydıyla isteğe bağlı sigorta ile işsizlik sigortasından da yararlanabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
In accordance with Article 48 and 49 of the Constitution, everyone is entitled to the right to work. However, as per the provision in Article 16 of the Constitution stating that the fundamental rights and freedoms of foreigners may be restricted by law in a manner consistent with international law, various laws set forth some restrictions and prohibitions with regards to the foreigners? right to work. Such prohibitions are adopted with regards to specific jobs and occupations for reasons of public security, public health, public order and the public good. Foreigners? right to work in Turkey regarding the occupations which are not within the scope of these prohibitions, depends on obtaining work permit in accordance with the ?Law on the Work Permit for Foreigners?.The foreigners who work in Turkey with a work permit have the same rights relating to the right of union with Turkish citizens except for some exceptions. As for the right to benefit from the collective agreement and strike, it must be stated that an absolute equality is adopted between foreigners and Turkish citizens. The foreign workers working with an employment agreement have also the same rights with the citizens within the scope of social security law except for some exceptions. Accordingly, from the moment they start working, foreign workers are obliged to be insured within the scope of social insurances and general health insurance; and they are also going to benefit from voluntary insurance and unemployment insurance provided that they satisfy the required provisions.