Azgelişmiş ülkelerin iktisadi kalkınma sorunu: bağımsızlık sonrası Azerbaycan ekonomisi örneği
Economic development problems of underdeveloped countries: Azerbaijan experience after independence
- Tez No: 211418
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEYNEP KARAÇOR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Çalıma dört bölümden olumaktadır. Birinci bölümde önce azgelimilik kavramı ele alınarak tanımlanmaya çalıılmıtır. Daha sonra azgelimilik olgusu ekonomik, sosyal ve yapısal özellikler açısından incelenmi, azgelimiliin nedenleri üzerinde durulmutur. kinci bölümde iktisadi kalkınma kavramı tanımlanmı, bazı kalkınma modelleri irdelenmitir. Buna balı olarak kalkınma politikaları üzerinde durulmu, sanayileme, dı ticaret ve teknolojik gelimeyle iktisadi kalkınma arasındaki ilikiler ele alınmıtır. Üçüncü bölümde baımsızlık sonrası Azerbaycan ekonomisi önce genel çerçevede ele alınmıtır. Bu kapsamda ilk olarak ülke ekonomisinin makroekonomik ve sektörel analizi yapılmıtır. Daha sonra ülkenin dünya ekonomisine entegrasyon süreci deerlendirilmitir. Bu anlamda Azerbaycan'ın uluslararası mali kurumlar ve bölgesel kurulularla ilikileri incelenmi, entegrasyonda perspektif hedefler üzerinde durulmutur. Dördüncü bölümde önce azgelimiliin ekonomik, sosyal ve yapısal özellikleri çerçevesinde Azerbaycan ekonomisinin deerlendirilmesi yapılmı, ülkenin bir çok açıdan azgelimi ekonomi niteliinde olduu kanısı ortaya konmutur. Daha sonra uygulamada Azerbaycan ekonomisinde doal kaynak olarak petrolün aratan rolü üzerinde durularak, petrole baımlılıın sakıncaları ele alınmıtır. Sonda ktisadi kalkınma amacına yönelik alınması gereken önlemler sıralanarak, öneriler sunulmutur
Özet (Çeviri)
This work comprises four chapters. In the first chapter the concept of underdevelopment is defined. Then the phenomena of underdevelopment was discussed from economic, social, and structural aspects and the reasons for underdevelopment were emphasızed. In the second chapter the term of economic development was defıned and some models of economic development were examined. Development policies were investigated basing on these models and the relatoins between industrialization, foreign trade, technological imrovement and economic development were dıscussed. In the third chapter, general outline of the economy of Azerbaijan in post-soviet period is analysed. Fist macroeconomic and sectoral analysis of the county economy are made. Later, integration process of Azerbaijani economy into world economy is considered. In this sense mutual lınks of the country wıth ınternational financial institutions and regional organizations are discussed, perspective targets of integration are researched. In the fourth chapter the analysis of Azerbaijani economy is made basing on economic, social and structural aspects of underdevelopment and as a result, Azerbaijan was believed to carry many features of those enderdeveloped countries. Then the increasing role of petrol as a natural resource in Azerbaijani economy is analysed and negative effects of oil dependency are discussed. Finally measures to be taken in the process of economic development are listed and some proposals are made.