Fernsehwerbung im deutschen und türkischen:Eine kontrastive untersuchung
Almanca ve Türkçe' de televizyon reklamlari:karşilaştirmali bir çalişma
- Tez No: 211430
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM İLKHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2007
- Dil: Almanca
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Yüksek Lisans Tezimin konusu televizyonda Alman ve Türk reklamları (karşılaştırmalı bir çalışmadır). Nisan 2006 yılında yayınlanan toplam 16 reklam filmi, bunların sekiz tanesi Alman ve sekiz tanesi Türk olmak üzere, seçilip tezin ana bölümünde incelenmiştir. Çalışmanın teorik kısmını birinci, ikinci ve üçüncü bölüm oluşturmaktadır. Birinci bölümde reklamların tanımı ve özellikleri, ikinci bölümde gösterge bilimin tanımı, işaret ve kavram arasındaki bağlantılar, üçüncü bölümde reklam dilinin tanımı ve özellikleri hakkında bilgi verilmektedir. Son bölüm genel değerlendirme ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Ana bölümde analiz edilmiş olan 16 tane reklam filmi hem sosyolojik, hem kültürel, hem dil hem de kullanılmış olan efekt ve işaretler yönünden incelenmiştir. Bu nedenle çok yönlü bir çalışma olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The Subjekt of my postgraduationstudy is German and Türkish advertisements on TV: a contrastive analysis. Totaly 16 adds broadcasted on tv in April 2006, eight German and eight Türkish, were selected and searched in the main part of the thesis. The first, second ans third chapters consist of theoretical parts of the study. In the first chapter, there are informations about the definition and features of the advertisement; in the second chapter about the definition of semiotics; the relation between sign and concept; and in the third chapter there are informations about the definition of advertisement language and its features. The last chapter consits of evaluation and the conclusion. The 16 advertisements analysed in the main part have been searched in terms of social, cultural, laguage and the effects and signs, which were used. For this reason, it can be said, that it is a versatile study.