Ticari iş kavramı ve sonuçları
The concept of the commercial business and its results
  1. Tez No: 211442
  2. Yazar: ÇAĞATAY DAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tezimin konusu olan "Ticari iş kavram ve sonuçları? kavramı, ticari hayatta ticari iş ve adi iş ayrımının önemini ve gerekliliğini vurgulamakta olup, esas olarak 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun (TTK) 3. ve 21. maddeleri ile başlangıç hükümlerinde düzenlenmiştir. Ticari işlere uygulanacak hukuk kuralları ile adi işlere uygulanacak hukuk kuralları birbirinden farklıdır. Türk ticaret hukukunda ticari işlerin tespiti esas olarak TTK'nın 3. ve 21. maddelerinde yapılmıştır. 3. maddeye göre TTK'da gösterilen hususlarla ticari işletmeyi ilgilendiren bütün muamele, fiil ve işler ticari iş sayılmıştır. 21. madde ile de ticari iş karinesi kabul edilmiştir. Bu çalışmanın amacı, ticari iş kavramını ortaya koyduktan sonra, bu kavrama bal hangi sonuçların ortaya çıktığını inceleyerek ticari iş kavramının tespitidir. İncelemem giriş, üç ana bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Birinci bölümde ticari iş kavramı tespit edildikten sonra, ikinci bölümde bunun sonuçları incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise yakın zamanda yürürlüğe girmesi beklenen TTK tasarısının ilk iki bölüm üzerinde getireceği değişiklikler incelenmiştir
Özet (Çeviri)
The concept of the commercial business and its results, which is the topic of my thesis, emphasizes the importance and necessity of differentiation of the commercial and ordinary bisuness on trading life. It is basically arranged at the beginning decisions and articles 3. and 21. of The Turkish Commercial Law, counted 6762. The rules of civil law which are put into practice for the commercial businesses and ordinary businesses are different from each other.Determining of the trading businesses is basically made in articles 3. and 21. of The Turkish Commercial Law. According to item 3.; all the treatments,acts and businesses with the matters showen in The Turkish Commercial Law concerned with a commercial company are considered as a trading business. In item 21., circumstantial evidence of trading business is admitted.Aim of this study is to reveal the concept of the commercial business; afterwards, to determine of the concept of the commercial business examinig which results related to this concept occur. My examination consists of introduction, three main chapter and conclusion.In the introduction phase; the concept of the commercial business is determined, in the second phase;its results are investigated.In the third phase; amendments on the first two sections of the written proposal of The Turkish Commercial Law which are being waited for coming into force are examinated.