A. Rıdvan Bülbül hayatı, sanatı, eserleri
A. Ridvan Bülbül life, his art, his works
- Tez No: 211443
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
A.Rıdvan Bülbül, basın ve siir dünyasının yerel alandaki temsilcilerinden biridir. Gazeteci olarak da, sair olarak da ?tasralı, Anadolulu? kimligini daima korumustur. Konya yerel basınının ve Konya'daki kültürel ortamın önemli bir ismi olmustur. Beysehir'in Doganbey kazasında dogan Bülbül'ün ailesi, o 8 yasındayken Konya'ya yerlesir. Egitimine bu sehirde devam eden Bülbül lise döneminde bütün yasamı boyunca sürdürecegi ?gazetecilik? meslegine atılır. 1949'dan 1960'lı yılların ortalarına kadar yaklasık 15 yıllık bir sürede siir yazmıs ancak olgun ürünler vermeye baslayacagı sırada siirden uzaklasmıstır. Ancak bu dönemde üç siir kitabı yayınlamıstır. Aynalar Sustu, Güdümlü Mermi ve Gökyüzü Mahallesi bu on bes yılın ürünüdür. Çesitli yayın organlarında dört tane hikâyesi yayınlanmıstır. Bunlardan baska sosyal , kültürel ve siyasi alanda pek çok faaliyetin ortaya çıkmasında ve halka yansıtılmasında görev almıstır. Gazeteciligi 58 yıldır sürdüren Bülbül, bugün hala gazete sütunlarındaki yerini korumaktadır.
Özet (Çeviri)
A. Rıdvan Bülbül is one of the local, representatives of world of poetry and press. As a journalist and a poet, he has always preserved his ?rural, Anatolian? identity. He has become an important Pioneer of Konya local press and of the cultural environment in Konya. Born in Doganbey, Beysehir, Bülbül moved to Konya with his family at the age of 8. He continued his education process in this city. During his lycee years, he embarked on the profession of journalism, which he would engage in all his life. From 1949 to the mid-1960?s, which is period of 15 years, he wrote three poems, but just at the time he was to yield mature Works, he was put off from poetry. However, his three books of poetry were publish during this period. Aynalar Sustu, Güdümlü Mermi and Gökyüzü Mahallesi are the products of this period. Four stories of his have been published in several periodicals. Apart from them, he has undertaken a mission in the emergence and publicity of very many activities in cultural and political areas in the public. Maintaining his profession of journalism for 58 years, Bülbül still keeps his column in newspapers.