Finansal yatırımların davranışsal finans açısından değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
A research about analyzing financial investments by behavioral finance
  1. Tez No: 211448
  2. Yazar: ALPER ATEŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MİKAİL ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
İnsanların yatırım veya tasarruf kararlarında geleneksel modellerde belirtildigi gibi tek tip davranıs düzleminde degil, kisiden kisiye degiskenlik arz eden ve herzaman bu modellerde çizilen insan portresi ile örtüsmeyen türde davranıslar ile kararlar verdigi ve hareket ettigi düsünülmektedir. Bu durum neticesinde temelinde tek tip insan baz alınarak kurulmus geleneksel iktisat ve finans modellerinin gerçek yasamdaki degisik insan davranısları ve kararları ile olusan mevcut finansal ve ekonomik olayları tam ve dogru olarak degerlendiremeyecegi ve bunları yorumlayamayacagı sonucu ortaya çıkmaktadır. Yatırımların karlılıgının önceden bilinebilirligi ve yatırımlara yönelim, finans ile ugrasanların en çok arastırdıkları konuların basında gelmektedir. Bu amaç ile de psikolojik faktörlerin yatırım kararları üzerindeki etkisini inceleyen ilk teori Kahneman ve Tversky tarafından ortaya konmustur.Bu çalısmanın amacı finansal yatırımların yatırımcılar tarafından tercih edilme sebeplerini davranıssal finans kriterleri (önyargılar ve kısayollar) açısından degerlendirmektir. Bu amaç kapsamında çalısmada geleneksel ve modern finans yöntemleri ile davranıssal finans hakkında bilgi verilmis ve piyasada yatırımcılar tarafından sıklıkla kullanılan yatırım araçları ile yapılan anket çalısması neticesinde davranıssal finans kriterlerine göre degerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
It is considered that people?s decisions on investment and saving aren?t regular as stated in traditional economy models. As a consequence of this the traditional economy and finance models established based on evaluation of standart type behavior could not analyse in asophisticated extend present financial and economical events which occured by human behavior. Ability of forecasting intention and profit of investments is one of the most investigated topics of the finance literature. For this aim the first theory studies the effect of psychological factors over investment decisions is maintained by Kahneman and Tversky. The aim of the study is that reasons of preference of investments by financial investors with heuristics and bisases. In paralel wit this, literature is reviewed and evaluated based on a behavioral finance criteria followed by survey study that is known to be used frequently by the investors.