Selçuklular zamanında Kayseri'de ilmi ve kültürel faaliyetler
Scientifik and cultural activities in Kayseri in the period of Seljuks
  1. Tez No: 211455
  2. Yazar: DİLBER İLİMLİ USUL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MİKAİL BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Malazgirt zaferi Türklere Anadolu'nun kapılarını açtı. Malazgirt savaşına katılan Danişmend Gazi zaferden sonra Anadolu'nun fethinde görev aldı. Danişmend Gazinin ölümünden sonra yerine Eemir Gazi geçti. Emir Gazi ölüncede yerine Mehmed Gazi geçti. Anadolu'da İslamiyet'in yayılması için çalışan Mehmed Gazi, M.S. 1143'te öldü. Mezarı Kayseri'dedir. Kayseri Ulu Camisini o yaptırmıştır. Kayseri'yi tamir ettirerek merkez edinmiştir. Danişmendliler Anadolu'da kurulmuş olan beyliklerin en önemlilerinden biri olup Anadolu'nun Türkleşmesine ve İslamlaşmasında önemli hizmetleri ifa etmişlerdir. Selçuk hükümdarı II. Kılıçarslan M.S. 1169'da Kayseri'de Danişmend hakimiyetine son verdi. I. Ala'üd-din Keykubat döneminde Türkiye Selçuklu Devleti en parlak çağını yaşadı. Kayseri, Selçuklu Sultanlarının yazlık merkezi oldu. Anadolu'da Selçuklu döneminde meydana gelen öncelikle Baba İshak sonrasında Moğol istilası Selçuklu Devleti'nin yıkılmasına zemin hazırladı. Kayseri'nin ticaret yollarının geçiş noktasında yer alması iktisadi ve kültürel bakımdan zenginleşmesinde önemli etken olmuştur. İnşa edilen çifte medreseler (Gevher Nesibe Dar'üş-şifası) ile tıp eğitimi ve hastane düzenlemesi Kayseri'de karşımıza çıkmaktadır. Anadolu'da inşa edilen medreselerde din eğitimin yanı sıra tıp, astronmi başta olmak üzere çeşitli dallarda eğitimler yapılmış, bu medreselerde çok sayıda ilim adamı yetiştirilmiştir. Anadolu'nun Müslümanlaşmasında önemli bir yeri olan tasavvufi hareketin hızla genişlemesi bu devirde olmuştur. Ahi Evren, Hacı Bektaş-i Veli, Yunus Emre bu devirde yetişmiş önemli şahsiyetlerdir. Kayseri, ortaçağ tarihinin en parlak devirlerini Selçukluların hakimiyeti devrinde yaşadı ve değerli abidelerle süsledi.
Özet (Çeviri)
Malazgirt victory threew open the doors at Anatolia to Turkish. Danişmend Gazi,took part in the battle of Malazgirt and in the subsequent canquest of Anatolia. Danismend Gazi was succeeded by his oldest son Emir Gazi. Emir Gazi was succeeded by his oldest son Mehmet Gazi. Mehmet spent much of his reign fastering the spread of İslam in Anotolia. He died in A.D. 1143 and buried in Kayseri. The Kayseri Grand Mosque dates from his tıme, when Kayseri thrived as the center of the Danişmendid kingdom. The importance of the Danişmendids lies in the part of they played in making Anatolia a Turkısh homeland and part of the Muslim World İn A.D. 1169 Seljuk Sultans Kılıçaraslan II. ended Danismendid in dependance in Kayseri. I. Ala?üddin Keykubad?s period his reign marks the pinnacle of Seljuk achievement in Anotolia. Kayseri because the summer residence of the Seljuk Sultans. Firstly Baba İshak internal stafe and after Mongols defeat set the stage for the fall of the Seljuk Sultanete As a coridor through which nearly all of the most important trade routes of the Anotolian passed, commerce has played an influential role in the economic and curturel enrichment of Kayseri since very early times. The Seljuks devellopped a type of ?double? (Gevher Nesibe Dar?üş-şifası) medrese cambining a medical college with a hospital the forerunner at today?s ?teaching hospitals? in Kayseri. The Seljuks medreses, in Anotolia provided instruction in theology, literature, medicine and astronamy. The groduates of these institutions played important roles in the govermend and culture of the Seljuk Sultanate. Under the Seljuks, İslamic mysticism flourished and contributed greatly to the spread of İslam in Anotolia supported by such luminaries as Ahi Evren, Hacı Bektaş-i Veli, Yunus Emre. Kayseri, most bright period the middle ages of Seljuk Sultanate and was decorated with voluable monument.