Kayseri'de işletmecilik geleneği
- Tez No: 26264
- Danışmanlar: PROF. DR. M. NEVRES TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Kayseri Erciyes'in eteğinde yer alan çok eski bir yerleşim birimidir. M.Ö. 2000 yıllarında Hititler zamanında Kültepe (Kaniç) önemli bir ticaret merkeziydi. Asurlular (M.Ö. 1900- 1650) burada ticaret kolonileri kurmuşlardır. Hititlerden sonra Kapodokya 'nın merkezi olan Mazaka ve Romalılar zamanında Sezare ismini alan Kayseri ekonomik önemini korumuştur. Selçuklular ve Osmanlılar 'ın Kayseriyye ' si ticaret ve sanayi merkezi olmuş, Cumhuriyet ' in ilanından sonra Kayseri modern sanayiye yönelerek oldukça gelişmiştir. Başlıca sanayi kolları tekstil sanayi, gıda sanayi, dayanıklı tüketim malları sanayi, makine imalat sanayi, madencilik ve metal sanayidir. Geleneksel imalatları halıcılık ve pastırmacılıktır. Genelde üretken görünüme sahip olan Kayseri bugün gerçekten de Japonya görünümündedir. Çünkü bir hammadde, pamuktan tutun da plastiğe kadar, meyve çeşitlerinden saca, demir çelikten bakıra kadar, alüminyum' dan jüt 'e kadar ya diğer illerden getirilmekte, ya da yurt dışından ithal edilmektedir. Kurulu bulunan tesislere gelen hammaddeler mamul hale dönüştürülerek, ya çevre illere satılmakta, ya da ihracatı yapılmaktadır. Halkın ticaret ve girişimcilik kabiliyeti, ilin coğrafi durumundan ileri gelmektedir. Halkın ihtiyacına yetecek kadar geniş arazileri yoktur. Elde edilen ürün ancak üç aylık ihtiyaca cevap verebilmektedir.Ayrıca Kayseri Asya'yı Avrupa'ya bağlayan en önemli ticaret yolu“İPEK YOLU”üzerinde ve Akdeniz'i Karadeniz'e bağlayan yolun ortasında bulunmaktadır. Halkın girişimciliği nesilden nesile geçmektedir. Büyük işletme sahipleri genelde üç dört nesildir ticaret ve sanayi ile uğraşmaktadırlar. Dedesinin ve babasının yanında yetişmişlerdir. Küçük ve orta sanayinin kurucuları ise Hava İkmal Bakım Merkezinin çıraklık eğitiminden geçmiş, emekli işçiler olmuşlardır. Bütün olarak sosyo ekonomik yapı girişimciliği teşvik etmektedir.
Özet (Çeviri)
103 SUMMARY Kayseri is a location since the old times at the foot of Mount Argaeus. The Kültepe (Kaniç) was an essential trading post during Hittites era in B.C. 2000. Assyrians had established trading colonies (between B.C. 1900 and 19650) here. Kayseri so-called Mazaka and Caesaria during Hittittes and Romans respectively had maintained its economical importance as a center of Cappadocia. The Kayseriyye co-called by Seljuks and Ottomans had been regarded as a trading center, and quite developed during the Republic Era by industrial investments. The principal industrial segments are textile, food, durable consumer goods, industrial machinery products, mining and metal industry. Traditional productions include carpeting and pas training. Kayseri reflecting many manuf accturing visions is really looking like the Japan. Because any raw material from cotton to plastics through vegetables, metal sheets, iron and steels, copper, aluminium, jute is either brought by other cities or imported from foreign countries. Any raw material supplied to local plants is either sold to other cities or exported to foreign countries. The trading and investment abilities of local residents caused by geographical conditions of the region. Any large land is not available to meet the requirements of residents. Any product gained only meets the 3 months of requirements.104 Also, Kayseri is on the SILK ROAD one of the trading roads connecting Asia to Europe and vice versa, and on the road connecting Black Sea to Mediterrenean. The enterprising ability of the residents is based on the descendants. Three or four generations of one family have been engaged in the same trading and industrial works. Each generation is trained by the older one. And the founders of small and medium size industry had been trained by Air Force Supply and Maintenance Department, and have been retired. Wholly, the socio economic structureencourages the enterprising people.