Spor kulüplerinde iletişim yönetimi: Türkiye profesyonel futbol liglerinde yer alan spor kulüplerinin iletişim uygulamalarına ilişkin araştırma
Communication management in sport clubs: A research of communication activities of sport clubs in turkish professional football leagues
- Tez No: 211497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERRUH UZTUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, İletişim Bilimleri, Sports, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Günümüzde futbol oyunu tüm dünyada herhangi bir ticari sektör gibi serbest pazar norm ve kurallarına tabi görülmektedir. Gelecek dönemlerde gerek yönetsel gerekse de ekonomik olarak ayakta kalabilir olmayan herhangi bir spor kulübü futbol dünyası içinde varlıgını sürdürmekte güçlük çekecektir. Bu baglamda spor kulüpleri çagdas isletmeciligin basarı getiren yöntemlerini yürütmek ve kurumsal yönetimin gereklerini uygulamak konumundadırlar. Spor kulüpleri kurumsal yönetimin temel gereklerinden biri olarak iç ve dıs çevrelerindeki tüm unsurları kapsayan bir iliski agı gelistirmekte ve bu iliskiyi çagdas yönetim anlayısları ile yönetmektedirler. Spor kulüplerinin iç ve dıs çevreleri ile kurdukları iliskilerin yönetiminde iletisim yönetimi ve/veya kurumsal iletisim olarak adlandırılan yapı ile karsılasılmaktadır. Bu çalısmada kurumsal iletisim yaklasımı spor kulüplerinin iletisim faaliyetlerinin belirlenmesi ve yönetilmesi boyutunda ele alınmıstır. Bu tez çalısması dört bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde, Türkiye'de bir endüstri olarak futbol oyunu incelenmeye çalısılarak, spor kulüplerinin bu endüstri içerisindeki yapılanması, organizasyonu ve kurumsal iletisim perspektifi esas alınarak iletisim yönetimleri ele alınacaktır. kinci ve üçüncü bölümde ise, Türk spor kulüplerinde uygulanan iletisim yönetimine dair bir arastırma bulunmaktadır. Arastırma; 2006-2007 futbol sezonunda Türkiye Profesyonel Futbol Liglerinde mücadele eden spor kulüplerine iliskin betimsel bir çalısmadır. Dördüncü bölümde ise yapılan arastırmanın bulguları ısıgı altında sonuç ve öneriler yer almıstır. kinci ve üçüncü bölümdeki arastırma 2006-2007 futbol sezonunda Türkiye Profesyonel Futbol Liglerinde mücadele eden spor kulüplerine odaklanmıstır. Bu çalısma 54 spor kulübü ile gerçeklestirilmistir. Çalısmada spor kulüplerinin uyguladıkları iletisim faaliyetlerini belirlemek ve bu faaliyetleri nasıl yönettiklerini açıklamak üzere bir anket kullanılmıstır. Verilerin analiz edilmesinde ise SPSS 12.0 programından yararlanılmıstır. Tanımlayıcı istatistikte frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma hesaplanmıstır. Kullanılan ölçeklerin güvenilirligi için Cronbach's alpha hesaplanmıstır. Arastırma verilerine baglı olarak degiskenler arası iliskiyi degerlendirmede Kruskal-Wallis Test, Mann-Whitney U Test ve Oneway Anova Testi kullanılmıstır. Elde edilen bulgular, spor kulüplerinin genelde yeterli düzeyde iletisim faaliyetinde bulunmadıgını ortaya koymaktadır. Bulgular aynı zamanda spor kulüpleri yöneticilerinin yeterli düzeyde iletisim faaliyeti göstermedikleri dair sahip oldukları inanca isaret etmektedir. Bu arastırmadan elde edilen sonuçlar, spor kulüplerinde iletisim yönetiminin spor kulübü yöneticileri tarafından nasıl yorumlandıgı konusunda önemli çıkarımlar saglamaktadır. Yönetsel ve arastırmaya dayalı çıkarımlar bu sonuçlara dayalı olarak formüle edilebilir.
Özet (Çeviri)
Nowadays football game is subjected to open market norm and rules like any commercial sector in all over the world. The sport clubs which aren?t have economic and executive orderly arrangement can?t transfer their assets to future in football world. In this context, sport clubs must execute methods which have achievement in contemporary business administration and corporate governance. Sport clubs build up a relation network which is enclose all components of inside and outside environment because of corporate governance necessity and they must execute this relation with contemporary management perception. Communication management and/or corporate communication is arised in sport clubs? inside and outside environment relations. In this study corporate communication approach is used for determination of sport clubs? communication facilities and their management. This thesis contains four chapters. In chapter 1, football game in Turkey is analysed as an industry and sport clubs? structuring, organization and communication management in this industry are discussed. In chapter 2 and chapter 3 there was a study which is related with communication management in Turkish sport clubs. This study was a descriptive study which was about sport clubs which are contention in Turkish Professional Football Leagues in 2006- 2007 football season. At the last chapter of the thesis, chapter 4, there was result and offers according to light of findings. The study in the second and third chapter focused on sport clubs which are contention in Turkish Professional Football Leagues in 2006-2007 football season. This study carried on with 54 sport clubs. In the study, a questionnaire was applied in order to determinate sport clubs? communication facilities and to explain how they manage these facilities. SPSS 12.0 was used to analyze the data. Frequencies, percents, mean scores and standard deviations in descriptive statistics were calculated. Cronbach?s alpha coefficients were computed to determine the reliability of the sub-scales. To analyze hypothesis between variables according to study datas, Kruskal-Wallis Test, Mann-Whitney U Test and Oneway Anova Test were used. The findings indicate that sport clubs were generally execute insufficent communication facilities. Also the findings indicate that sport club managers were believe that their clubs execute insufficent communication facilities. The results of the study have significiant implications as to how sport club managers comment sport club?s communication management. Managerial and research implications can be formulated based on these results