Demokratikleşme sürecine katkı sağlayan bir araç olarak yerel basının, yerel yönetim meclisleri bağlamında kamuoyunu bilgilendirme düzeyi (Eskişehir Sakarya ve İstikbal gazeteleri örnekleminde)
As an contributive instrument to the process of the democratization, the level of the local press to inform the public opinion in the context of tho local governance councils (in the sampling of the Sakarya and İstikbal newspapers of Eskişehir)
- Tez No: 211495
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ MURAT VURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Eskisehir'de yerel yönetimler baglamında demokratiklesme olgusunun nasıl degerlendirildigi, yerel basının bu ortamı yaratmada ne tür katkılar sagladıgının arastırıldıgı bu çalısmada Eskisehir'de tarihsel süreci ve en yüksek baskı sayısına sahip olmaları açısından önde gelen Sakarya ve stikbal gazeteleri, nitel içerik analizleri yapılarak incelenmistir. Kuramsal bölümde degerlendirilen yerel yönetimler, kitle iletisim araçları ve demokratiklesme kavramları arasındaki iliskinin, yerel ortamlarda nasıl bir yansıma buldugu, yerel basının gerek ana sayfa haberleri, gerekse köse yazarları ile demokratiklesmeyi saglamada ve toplumsal bilinç yaratmada ne tür çabalar içinde oldugu bu çalısmanın en temel sac ayagını olusturmustur. Küresellesme olgusu tüm dünyayı etkisi altına alırken kaçınılmaz bir toplumsal dönüsüm yasandıgı açıktır. Türkiye de bu gelismelerden yeterince etkilenmis bir ülke konumundadır. Küresel sermayenin yarattıgı fonlar ve paralelinde saglanan teknolojik gelismeler, bilimden ahlaka, insan hakları anlayısından kent yasamına yeni sorgulama alanları yaratmıstır. Bu sorgulama alanlarından biri de demokratiklesmedir. Temsili demokrasi ile yönetilen toplumlarda etkin dinamikler, demokrasinin geleneksel yapısından öte, nasıl daha isler hale gelebilecegini, içinde nasıl daha fazla özgürlügün, daha fazla refahın yer alabilecegini tartısmaktadırlar. Demokratiklesme taleplerinin önlemez yükselisi, yönetim anlayısının reorganizasyonunu gerekli kılmıs, yurttasların daha etkin roller üstlenebilecegi modeller gelistirilmeye çalısılmaktadır. Siyaset bilimcilerin bu noktada hemfikir oldukları konu; ?küresellesme? karsısında, tarihsel, kültürel ve sosyal yeniden üretimin daha kolay saglanacagı insani ve yasanabilir ortamların yaratılabilecegi ?yerellesmenin? demokratiklesme açısından daha uygun bir zemin olusturdugu yönündedir. Bu nedenle, merkez agırlıklı yönetim sistemlerinden güçlü yerel yönetimlere, temsili demokrasiden katılımcı demokrasiye dogru gelismeler yasanmaktadır. Evrensel ve ulusal nitelikteki normlar da bu yönlü biçimlenmektedir. Nitekim AB giris sürecinde Türkiye'de de yerel yönetimler kapsamında bu yönlü önemli degisikliklerin yapıldıgı ve katılımcılıgı esas alan düzenlemelerin gerçeklestirildigi, literatür çalısmalarının bulguları olarak degerlendirilmistir. Demokrasinin varlıgı siyasal katılımı öngörmektedir. Siyasal katılım bir toplum bilinci gerektirmekle birlikte, özgür bilgi akısını da katılım bilincinin olusumunda bir ön kosul olarak saymaktadır. Bu anlamda yerel medya önemli misyonlar üstlenmistir. Eskisehir egitim, kültür ve sosyal çevresiyle katılımcı demokrasi için gerekli dinamiklere sahip bir kenttir. Bu dinamikleri harekete geçirecek olan yerel yönetim erkleri ve basındır. Çalısmada; gerek yerel basının gerekse yerel yönetimlerin, demokratik erdem sayılabilecek ?katılım bilinci gelistirme? yönünde bir kaygı içinde olmadıkları, yerel siyasetçilerin; ? bir daha nasıl seçilebilirim?? bürokratların; ?görevde nasıl daha fazla kalabilirim?? basının; ?nasıl daha fazla satabilirim?? kaygısını daha yogun yasadıkları, demokratiklesmenin temelini olusturan etkin bir yurttas modeli için yogun bir çabanın yasanmadıgı yönünde bulgulara ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this work, historically the oldest and most widely-circulated newspapers of the city of Eskisehir which are Sakarya and Istiklal have been studied through the qualitative content analyzes in order to find out how the concept of democratization in the context of the local governances at Eskisehir is evaluated and what kind of contributions have been done by the local newspapers for the creation of this situation. The putting in evidence of the effects in the local environments of the relationship between the concepts of the local governances, the mass media and the democratization evaluated in the theoretical chapter and the creation of the democratization and the social conscience of the local newspapers by the front-page news and the columnists have constituted the principal structure of this work. It is very clear that a social transformation is inevitable while the fact of globalization influences all over the world. Turkey is in the position of a country that is sufficiently affected by these changes. The funds created by the global capital markets and the technological developments done immediately after have formed new fields of questioning on from the science to the ethics and from the notion of the human rights to the urban life. One of these fields of questioning is the democratization. In the societies administrated by the representative democracy, the effective dynamics discuss on how the democracy can be more operative more than its traditional structure and how the more liberty and more prosperity can take place in. The unavoidable increase of the requests of democratization has necessitated the reorganization of the administration and has aimed to develop the models of the more effective roles that the citizens undertake. According to the social scientists, against the globalization, the localization which is able to create the human and livable environments, -where historical, cultural and social reproductions that could be easily done-, constitutes a favorable base for the democratization. Therefore, new improvements occur from the centered administration to the strong local governances and from the representative democracy to the participatory democracy. The norms in the universal and national qualities have been formed in accordance with this view. In fact, as the findings of this work, it is evaluated that the important improvements have been done within the context of the local governances and regulations related to the participatory activities have been realized in Turkey during its entrance process to European Union. The existence of the democracy envisages the political participation. Although the political participation necessitates a social conscience, it considers as a prerequisite condition the free flow of information in the constitution of the conscience of the participation. In this context, the local media undertakes important duties. Eskisehir with its educational, cultural and social environments is a city that has all necessary dynamics for the participatory democracy. The local governance authorities and the local newspapers can only activate these dynamics. In this work; the findings have been obtained such as that; - The local newspapers and the local governance authorities are not worried about ?the development of the social conscience? that can be considered as democratic virtue. - While the local politicians are more worried about ?their re-elections, the bureaucrats are about remaining in office for another term. - The local press focuses more on increasing its circulation, without doing strong efforts for the effective citizen model that constitutes the basic of the democratization