Kulaktan kulağa iletişimin işleyişine yönelik betimsel bir araştırma
A descriptive study on harnessing of word of mouth communication
  1. Tez No: 211515
  2. Yazar: ANIL DAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. R. AYHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kulaktan kulağa iletişimin yayılımının farklı marka kullanım düzeyindeki tüketiciler tarafından nasıl gerçekleştirildiğinin ortaya konulmasını amaçlayan bu araştırmada, 4 farklı kullanım düzeyindeki tüketicilerin olumlu tavsiye/ısrar davranışı ile olumsuz tavsiye/ısrar davranışının üç ürün kategorisine göre dağılımını saptamak hedeflenmiştir.Kota örnekleme yöntemi ile Anadolu Üniversitesi öğrencilerinden oluşan 380 kişilik örneklemden elde edilen marka kullanım düzeyleri, olumlu tavsiye/ısrar davranışı, olumsuz deneyim yaşayıp yaşamama durumu, yaşanan olumsuz deneyimin kulaktan kulağa iletişimiyle yayılımı ile ilgili veriler anket yoluyla saptanarak analize tabi tutulmuştur.Elde edilen verilere frekans dağılımı ve çapraz tablolama analizleri uygulamıştır. Araştırma sonucunda, marka kullanım düzeyi ile kulaktan kulağa iletişimi tavsiye/ısrar boyutunda yayma arasında ilişkinin olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the dispersion of word of mouth by the consumers who are in diffrent brand-usage levels. To attain this objective, first of all the brand-usage level of the participants had determined. After that participants? positive recommendation/insistence (to advise/to insist to use the brand which the adviser use) and negative recommendation/insistance (to advise/to insist not to use the brand which the adviser had a problem) behaviors had stated.After designating the sample that composed of 380 Anadolu University student by quoto sampling, data about the brand-usage levels, positive recommendation/insistence behaviour of brand users, having bad memories about the product as a result of being lived difficulties or problems, intent of spreading this bad experience to the environment by negative recommendation/insistence, had collected by survey. Data obtainded from the questionnaire were processed in terms of frequency and crosstab analysis. Analysis revealed the presence of the relationship between the level of brand-usage and recommendation/insistence behaviour.