Örgüt kültürü ile mobbing arasındaki ilişki: Farklı sektör çalışanlarına yönelik bir araştırma
The relevance between organizational culture and mobbing: A research about employees who work different sectors
  1. Tez No: 534806
  2. Yazar: NESRİN YÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, algılanan örgüt kültürü ile mobbing davranışı arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Ayrıca örgüt kültürü ve mobbing algısının işlemelere göre ve çalışanların sosyo-demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda A ilinde farklı sektörlerde faaliyette bulunan dört işletme çalışanlarına yönelik bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmada iki temel kavram üzerinde durulmuştur. Birincisi örgüt kültürü, ikincisi ise mobbing kavramıdır. Örgüt kültürü, örgütlerde görev alan bireylerin davranışlarını ve örgütsel ortamın yapısını ve işleyişini şekillendiren, tutum ve davranışlar aracılığıyla öğrenilebilen ve öğretilebilen, kuşaktan kuşağa aktarılan, yere ve zamana göre değişebilir nitelikteki düşünce, değer ve kuralların bütünüdür. Örgüt kültürü, vizyon, katılım, tutarlılık ve uyum alt boyutları ile incelenmiştir. Mobbing,“örgütlerde bir veya birden fazla kişi tarafından diğer kişi ya da kişilere yönelik gerçekleştirilen, belirli bir süre sistematik biçimde devam eden, yıldırma, pasifize etme veya işten uzaklaştırmayı amaçlayan; mağdur ya da mağdurların kişilik değerlerine, mesleki durumlarına, sosyal ilişkilerine veya sağlıklarına zarar veren; kötü niyetli, kasıtlı, olumsuz tutum ve davranışlar bütünüdür”. Mobbing algısı, iletişim ve kendini göstermeye dönük engeller, itibara saldırılar, tehdit ve özel yaşama müdahale, engellenme ile mesleki duruma yönelik engeller olarak ele alınmıştır. Tezde örgüt kültürünün boyutları ile mobbing algısının boyutları arasında kısmen anlamlı ilişki olduğu ve örgüt kültürü algısı ve mobbing algısının işletmelere göre farklılık gösterdiği saptanmıştır. Ayrıca çalışanların sosyo-demografik özelliklerine göre örgüt kültürü ve mobbing algılarında da kısmen farklılıkların olduğu belirlenmişti
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis's is to expose the relation between mobbing and organization culture. Also, to determine whether organization culture and mobbing perception show difference according to processions and workers' sociodemographic features. On this purpose's direction, a research has been done to the workers who work in four enterprise on different sectors in province A. Two basis concept make a point of this research. The first of it is organization culture, the other one is mobbing concept. Organization culture is the whole of rules, worths and opinions that can show difference to the place and time which forms the running and structure of organization setting's and the behaviours of the individuals who take part in the organizations, which can be learned and taught by behaviours and attitudes, which can be inherited from generation to generation. Organization culture has been studied with the sub-dimensions of vision, participations, stability and harmony. Mobbing is the whole of negative, intentiona, malevolent behaviours and attitudes which can be shown to the person or people by one person or several people in the organizations, which can continue in systematic forms for a length of time, which destroys the victim or victims' personality values, professional satus, social relations or healths and which aims passivtion or removal from office. Mobbing perception has been come up as the obstacles for professional, detention, interference in private life and threatening, attacks to the prestige, obstacles to the communication and selfimprovement. In this thesis, it has been determined that there is a likely relation between organization culture and mobbing perception and orgabshows difference to the organization culture perception and to the mobbing perception. In addition to this, it is determined that it shows likeliy difference to the workers' sociodemographic features on organization culture and mobbing perception