Giysi tasarımı aşamalarının incelenmesi ve hazır giyim işletmelerindeki tasarımcı performansının değerlendirilmesi
The inspection of the dress design phases and evaluation of the designer performance in the ready wear
- Tez No: 211522
- Danışmanlar: PROF. YURDAGÜL MURATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Halkla İlişkiler, Clothing Industry, Public Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu arastırma; Konya'daki küçük ve orta ölçekli hazır giyim isletmelerinde yöneticilerin, insan kaynaklarının yönetimin bir dalı olan performans degerlendirme uygulaması hakkındaki görüslerinin incelenmesini ve isletme bünyelerinde çalısan tasarımcıların tasarım sürecindeki performanslarının degerlendirilmesini amaçlamaktadır. Arastırmanın evrenini, Konya'daki küçük ve orta ölçekli hazır giyim isletmeleri olusturmaktadır. Örneklem ise; evrenden seçilen ve evreni temsil eden 30 isletmelerin yöneticileri ve tasarımcılarını olusturmaktadır. sletmelerdeki insan kaynakları yönetiminin ve tasarımcıların tasarım sürecindeki degerlendirmelerinin incelenmesi için yönetici ve tasarımcılara uygulanan anket formları arastırmacı tarafından önceden randevu alınarak belirlenen uygun zamanlarda isletmelere gidilerek uygulanmıstır. Uygulama sonucunda 30 isletme yöneticisinden ve 30 tasarımcıdan toplanan veriler, SPSS paket programından yararlanılarak bilgisayar ortamında aktarılmıs ve gerekli çözümlemeler yapılmıstır. Elde edilen bulgular; alt problemler dogrultusunda tablolar halinde gösterilmis ve yorumlar yapılmıstır. Arastırma yöneticilerin görüslerine göre isletmelerde uygulanan personel yönetimi ve degerlendirmelerinin insan kaynakları yönetimi kapsamına girdigi ve bu konuda bir departmanın gerekli oldugu bilinmedigi, tasarım sürecinde tasarımcının gerekli yeterliliklerinin tam olarak bilinmedigi görülmüstür. Bir yönetim anlayısı olan insan kaynakları yönetiminde personel degerlendirmenin isletmelerinin verimligini artırabilmeleri açısından önemli oldugu sonucuna varılmıstır. sletmelerin performans degerlendirme yaptıkları ama uygulamalar hakkında yeterince bilgilerinin olmadıgı, tasarım sürecindeki asamaların düzenli olarak uygulanmadıgı ve tasarımcıların isletme içindeki görevlerini yeterince yapabildikleri anlasılmıstır.
Özet (Çeviri)
This study; to aim, to examine of the opinions of managers of establishments the applications a branch performance evaluation of human resources management in small and medium scale ready made clothing establishment located in Konya and to performances evaluations the establishment working designer?s in the design process. The universe of the study to constitute of small and medium scale ready made clothing establishments in Konya the sample of the study is made up of 30 personnel managers and designer?s of the establishment, who were chosen from the universe and are able to represent the universe. The order to gather data to examine the managerial operations of human resources and to performances evaluations designer?s in the design process in establishment, a questionnaire form was administered to the managers and designer?s by the researcher through to get on appointment the convenient time visiting the establishment. As a result of the application, data gathered managers and designers were analyzed through SPSS 13 package program. Subsequently, data were displayed in tables and interpreted. To get the finding to display also pictures lower problem in direction. According to the opinions manager, it was found out that to comprise of human resources management the personal management, still application in the establishment, and this matter are not knowledgeable necessity department, to a full extent necessary features of designer?s in design process. It was deduced that of performance evaluation in the human resources management, which a approach towards management, is important for to increase establishment productivity. Understanding, of managers the establishment were made performance evaluation but they are not knowledgeable to a full extent about application, not application to in order in design process phases and designer?s are make a full extent in establishment tasks.