1980 sonrası Türkiye'de yerel yönetimler için önerilen modeller
The models proposed for local administrations after 1980 in Turkey
- Tez No: 211523
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERDAL BAYRAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Yerel yönetimlerin ülkemiz yönetim yapısı içinde yer alması neredeyse yüz elli yıllık bir geçmişe sahiptir. Bu geçen zaman zarfında Yerel yönetimler tarihsel gelişim süreci içerisinde her dönemde değişik sorunlarla karşı karşıya kalmıştır. Bu sorunların çözümü için ortaya birçok öneri atılmış fakat atılan öneriler sorunu çözmeye yetmemiştir. 1980 öncesi ve sonrası merkezi yönetim ile yerel yönetimler arasında yaşanan sorunlar karşısında tek tek modeller önerilmiştir. Bu modellerin tek bir gerekçesi vardır, o da yerel yönetimleri çağdaş demokratik bir seviyeye ulaştırmaktır. Böylece merkezi yönetimin idari vesayet denetimini ortadan kaldırarak güçlü bir konuma getirilmeye çalışılmıştır. Fakat ortaya atılan bu modeller yerel yönetimler için yarar sağladığı gibi sakınca da doğurmuşlardır. Türkiye'nin bu modellere ayak uydurmasında en önemli etkenler dünyada hızla yayılan küreselleşme, yerelleşme ve bölgeselleşme kavramları olmuştur. Özellikle Avrupa bu kavramlara daha fazla önem vermeye başlamıştır. Türkiye'de Avrupa Birliği'ne girmek isteyen bir devlet olduğu için bu kavramlara ister istemez önem vermek zorunda kalmıştır. Son yıllarda gerçekleşen reformlar yerel yönetimleri merkezi yönetimden ayırmış ve otonom bir yapıya ulaştırmıştır. Avrupa birliği ülkelerinin politikalarından bilgi sahibi olabilmek ve yararlanmak için lobi kurması zorunlu hale gelmiştir. Fakat çalışmalar tek bir kurumla yönetilemeyeceği ve aynı zamanda diğer kurumlarında birlikte hareket etmeleri gerektiği anlaşılmıştır. Bu konuda yerel yönetimlere çok iş düşmektedir. Bu değerlendirmeler karşısında yerel yönetimler için iyi bir model belirlemeye çalışırsak eğer, bu model; iyi bir yönetişimden geçer. Çünkü iyi yönetişim toplumu etkin hale getirerek bu sayede toplumda bulunan tüm bireylerin, kurum ve kuruluşların birlikte hareket etmelerini ve karar alma sürecine birlikte katılmalarını sağlayacaktır. Ayrıca merkezin tüm görevlerini yerele devretmesine değil merkez ve yerel arasında iyi bir görev bölüşümünün olmasının gerekliliğine dikkat çekmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
Local Administrations date back to nearly 150 years before in our country?s administrative structure. Thenceforth, local administrations have faced various problems during the process of historical improvement. Many solutions have been proposed in order to solve these problems. However, these solutions haven?t sufficed to solve them. Prior to 1980 and after 1980 it has been proposed individual models in the face of problems experienced between central administrations and local administrations. These models have only one justification, which is to democratize local administrations. The aim was to strengthen local administrations by abolishing the administrative guardianship. But the models put forwards caused some drawbacks besides some benefits. The most important factors in adapting Turkey these models are globalization, localization and regionalism. Especially European countries has begun to give more importance to these terms. As a result, Turkey has also had to take them into considirations because of being a candidate of the European Union. Some reforms introduced recent years have separated the local administrations from the central administrations in order to enable them to operate independently. It has become a must to form a lobby to benefit and gain knowledge from the policy of Europan countries. But it has turned out to be obvious that to perform these tasks only by one instutation is not possible and it is a must to involve the other instutions in management. As a result local administrations have a lot to do to improve the models. In the light of these assessments if we try to determine a good model it is clear that a wellbalanced administration is the only way. Because well-balanced management or administration enables participation of every individual of society as well as society itself in concert. Furthermore it has been underlined that distribution tasks between central and local administrations is essential rather than turn over the task local administrations