Rüzgar, şimşek ve yıldırım ile ilgili Türk adet ve inanmaları üzerine bir araştırma
A reserch about practice and beliefs about wind, lighthing flash, thunderbolt
- Tez No: 211539
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET AÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Rüzgâr, simsek, yıldırım ile ilgili Türk adet ve inanmalarını ele alan bu çalısmada, öncelikle bu doğa olaylarının kapsadığı inanç alanı dikkate alınmıstır. ?nanç olusturmada pek çok olayın yanı sıra, çok farklı durum ve kosullar da etkili olabilirler. Bu etkenlerden birisi de doğa olaylarıdır. Giris kısmında, Rüzgâr, simsek ve yıldırım unsurları ele alınırken, öncelikle dünya mitolojilerinden yola çıkılmıstır. Burada amaç, farklı coğrafyalarda yasayarak farklı kültürler gelistirmis insanların dini inanıslarında yer alan ortak noktaları bulmak, Türk mitolojisi ile dünya mitolojileri arasındaki benzerlik ve farklılıkları kesfetmektir. Birinci bölümde; bu unsurların Türk mitolojisi içinde kapladığı alan arastırılmıs ve uygulama alanları tespit edilmeye çalısılmıstır. Bu çalısma yapılırken geçmisten bu güne gerek Anadolu'da gerekse Türk dünyasında yapılan derleme ve nesirlerden faydalanılmaya çalısılmıstır. ?kinci bölümde ise bu unsurların yer aldığı anlatılardan örnekler verilmistir. Olusan inanısların sözlü edebiyata yansımaları ortaya çıkarılmaya çalısılmıstır. Sonuç bölümünde ise, diğer bölümlerde yer alan sonuçlar birlestirilerek tek ve mümkün olduğunca kesin yargılara varılmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study dealt Turkish practices and beliefs about wind, lighthing flash and thunderbolt, first, the belief area of this nature occurances had been taken into consideration. ?n, to form belief, in addition to many occurances, so different situations and conditions can be effective. One of that factor is also nature occurances. In introduction, when wind, light flash and thunderbolt are taken into consideration, first, it had been started from world mythologies. Here, the aim is to find the same point of religious believes of people who lived in different geographies and had developed different cultures, to discover resemblances between Turkhish mythology and world myhthologies. In first part, the area of that components cover, had been researched, and practice area had been tried to determine. When maket hat study, from past to today, it had been tried to benefit from collectings which are made in both of Anantolia and Turkhish World. So in the second part, it had been tried to exemplify from narrations which are that components take part. It had been tried to expose the reflection of belief which is occured with narrative literature. Lastly, results took part the other parts, had been united, and it had been to tired to draw, as far as possible, definite conclusions.