Egoizm in party time and Kozalar
Party time ve Kozalar'da egoizm
- Tez No: 211540
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE GÜLBÜN ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı biri Türk, diğeri İngiliz tiyatrosunda önemli yeri olan ve genellikle çağdaş sorunlara değinmiş olan iki değerli yazarın eserlerinin incelenmesidir. Bu bağlamda, egoizm konusu çerçevesinde, Adalet Ağaoğlu'nun ?Kozalar? ve Harold Pinter'ın ?Party Time? isimli eserleri karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır.Tezin teorik kısmını 1. , 2. ve 3. bölümler oluşturmaktadır. 1. bölümde tiyatronun ortaya çıkışından başlanarak, gelişimi incelenmiş ve politik tiyatroya değinilmiştir. 2. bölümde, egoizmin tanımı yapılmış ayrıca 20.yy Türk ve İngiliz tiyatrosunda egoizm konusunun nasıl işlendiği değerlendirilmiştir. 3. bölümde ise, Adalet Ağaoğlu ve Harold Pinter'ın edebi kişilikleri bağlamında hayatları incelenmiştir.Tezin uygulama kısmını ise 4. ve 5. bölümler oluşturmaktadır. 4. bölümde, iki eserin karşılaştırmalı özetleri verilmiş ve bu eserlerde egoizm kavramını öne çıkaran ipuçları ele alınmıştır. 5. bölümde ise, her iki eserdeki karakterlerin özellikleri ayrıntılı olarak incelenmiş ve eserlerdeki önemli sahneler yapısal ve tematik olarak değerlendirilmiştir.Çalışmadan çıkarılan önemli neticeler ise son bölümde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze two important Turkish and English playwrights who have produced many valuable works and pointed out contemporary problems. In this respect, in the frame of the subject of egoism, Adalet Ağaoğlu?s ?Kozalar? and Harold Pinter?s ?Party Time? are handled.Theoretical section of the thesis includes the 1st., 2nd. and 3rd. parts. In the 1st. part, the definition of drama is given and the emergence and development of it are analyzed and the development of political theatre in both Turkish and English literature is evaluated. In the 2nd. part, the definition of egoism and the concept of it in the 20th. century Turkish and English drama is handled. In the 3rd. part, literary lives of Adalet Ağaoğlu and Harold Pinter are analyzed.Application section of the thesis includes the 4th. and 5th. parts. In the 4th. part the characters of the plays are analyzed comparatively and the concept of egoism in both plays are taken into consideration. In the 5th. part, main scenes in ?Party Time? and ?Kozalar? are evaluated structurally and thematically.The results of the study are explained in the conclusion section.